Оптика - бинокль, диапроектор, фотоаппарат

План

Бінокль      

Діапроектор 

Фотоапарат  

 

Бінокль

Бінокль в поході, в подорожі або в заміській прогулянці може бути дуже корисний. З його допомогою можна розглянути те, що привернуло увагу, здалека, не наближаючись. І тим самим позбавити себе, при нагоді, від зайвого шляху або блукань, а то і від зайвої зустрічі. У цьому полягає основне завдання, що покладається на польовий бінокль і визначає його властивості.

Іншими словами, практичне завдання, яке ставить собі людина, що знаходиться в поле і оптичний прилад, що підносить до очей, — розпізнати видалений об'єкт. А зовсім не милуватися їм або побачити його максимально крупно. Тому звичайне збільшення (magnification) біноклів, призначених для польових спостережень, — 6-8-кратне. Іноді виникає необхідність в сильнішому збільшенні. Але при цьому потрібно враховувати, що 8-10-кратне збільшення — практична межа, після якої спостереження з руки стає майже неможливим із-за тремтіння, значення якого пропорційно посилене оптикою при додатково зменшеному полі зору. Біноклі з сильним збільшенням (15-20 кратних) проявляють свої позитивні сторони при спостереженні з штатива. Для цього випускаються спеціальні перехідники-адаптери, що дозволяють укріпити бінокль на штативі. Крім того, вага і габарити могутнього бінокля вельми значительни, і для тривалого носіння вони мало підходять. Існують і біноклі змінної кратності (zoom), звані ще панкратичними. У них ступінь збільшення може плавно мінятися, як в зуммированних об'єктивах фото- і відеокамер. Пристрій таких біноклів, природно, складніше звичайних

Бінокль, наближаючи спостережувані об'єкти, не віднімає у зору його властивості стереоскопичности. У цьому полягає перевага бінокля перед підзорними трубами і монокулярами. Стереоскопічний зір дозволяє розрізняти перспективне розташування спостережуваних предметів, їх взаємне віддалення, бачити предмети об'ємно.

Основними фізичними характеристиками бінокля разом з його збільшенням (кратністю), є світлосила, поле зору, діаметр вихідної зіниці і видалення вихідної зіниці.

Діаметр вихідної зіниці (exit pupil) — важлива характеристика бінокля. Діаметр вихідної зіниці не слід плутати з діаметром самого окуляра. Вихідна зіниця — це те біла пляма, яка відбивається на листі паперу, коли ми його підносимо до окуляра направленого на світло бінокля, в межах робочого відрізання. Робочий відрізок — відстань від окуляра, на видаленні якого око бачить чітке зображення. Робочий відрізок відносно великий в оптичних прицілах, де необхідно враховувати силу віддачі і рух зброї назад. Біноклі розраховані на безпосереднє наближення очей до окуляра і довжина робочого відрізання невелика і складає в середньому 10-15 мм, іноді доходячи до 18-20 мм. У останньому випадку видалення вихідної зіниці дозволяє користуватися біноклем в окулярах (у військових біноклях — також і через стекла протигаза). Для того, щоб визначити діаметр вихідної зіниці не безпосереднім вимірюванням світлової плями, а розрахунком, достатньо діаметр об'єктиву, який завжди указується на самому приладі числом після знаку Х - 8 Х 40, — розділити на збільшення. В даному випадку, це 5 мм. Як відомо, при проходженні світлових променів через оптичну систему відбуваються втрати поглинання і віддзеркалення, і яскравість зображення зменшується. Тому при спостереженні в оптичний прилад ми бачимо предмети менш освітленими, чим вони є насправді. Чим складніше оптичний

1 2 3 4 5

Похожие работы