Озера и болота, их генезис и водный режим

Реферат

 на тему:

„Озера та болота, їх генезис та водний режим”

План

 

Рівень води в річках, швидкості течії, витрати води, методи їх визначення

Поперечний і повздовжній профілі річки

Водний режим річок

Як утворюються озера?

Що називають болотом?

Походження та поширення боліт

Практичне значення боліт

 Рівень води в річках, швидкості течії, витрати води, методи їх визначення

При виконанні будь-яких видів гідрометричних робіт повинні обов’язково вимірюватись рівні води. У протилежному випадку навіть дуже складні та детальні вимірювання можуть бути обезцінені.

Рівнем води називається висота поверхні води у водному об’єкті над умовною, незмінною по висоті, горизонтальною площиною порівняння. Над рівнем потрібні будуть тривалі спостереження, тому цю умовну поверхню розміщують приблизно на 0,5 м нижче найнижчого рівня води Hmin, що фактично спостерігався будь-коли. Це дає можливість уникнути вживання від’ємних значень H. Якщо ж водні об’єкти замерзають, то рівні води фіксують по поверхні води в ополонках.

Пристрій для вимірювання рівня води у водному об’єкті називається водомірним постом.

Висотне положення вимірювальних пристроїв водомірних постів необхідно систематично перевіряти, тому їх обладнують реперами - основними та контрольними. Останні передбачені для систематичного контролю за висотним положенням водомірних пристроїв. Їх споруджують у створі поста якомога ближче до нього, але поза зоною затоплення високими водами паводку або ж водопілля.

Водомірні пости входять до складу устаткування та обладнання гідрологічних постів - пунктів на водному об’єкті, обладнаних пристроями та приладами для проведення систематичних спостережень.

Умовна горизонтальна площина порівняння, що приймається за нуль відрахунку при вимірюванні рівня води, називається нулем графіка гідрологічного (водомірного) поста

За основні терміни спостережень на постах прийнято 8 та 20 година за місцевим часом.

Водомірні пости в залежності від терміну дії бувають:

- постійні, призначені для тривалих (стаціонарних) спостережень за рівнями води;

- тимчасові, створювані лише на період пошукувань та будівництва.

По конструкції водомірні пости можна поділити на такі типи:

- непередавальні, на яких рівень води відраховують безпосередньо по позначках рейки, що змочується водою; до них відносяться рейкові, пальні (рос. - свайные) та рейково-пальні пости;

- передавальні, або дистанційні, де рівень фіксується на деякій відстані від вільної поверхні води, тобто положення рівня передається на реєструвальну частину приладу за допомогою датчиків.  

Окрім реперів, водомірні пости облаштовують допоміжними інструментами: рейками для реєстрації граничних значень рівнів води, переносними рейками для вимірювання рівнів і товщини криги тощо.

На рейкових постах встановлюють вертикальну або похилу рейку з позначками, що дозволяють вимірювати рівень води з точністю до 1 см.

Вертикальні рейки прикріпляють до стінки набережної, шлюзу, греблі, опори мосту по можливості на одному рівні з поверхнею. Довжина рейки повинна перевищувати амплітуду коливань рівнів приблизно на 0,5-1,0 м. Перевагу мають металеві рейки (емальовані, яскравих кольорів). При відсутності інженерних споруд вертикальні рейки можна ставити на річках з прямовисними скельними берегами. Для запобігання рейки від пошкоджень предметами, що пливуть (крига, уламки дерев тощо), застосовують огорожу.

Рейковий пост в залежності від місцевих умов може складатись із декількох рейок. Необхідно тільки, щоб нульові позначки суміжних

1 2 3 4 5 6 7 8

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные