Подземные воды многолетней мерзлоты

План

1. Поняття про підземні води. 2

2. Підземні води районів багаторічної мерзлоти. 3

3. Надмерзлотні води. 5

4. Міжмерзлотні води. 5

5. Підмерзлотні води. 5

Література. 7


1. Поняття про підземні води

Підземні води розташовані нижче земної поверхні і дна поверхневих водоймищ і водотоків, що заповнюють пори, тріщини й ін. порожнечі гірських порід у рідкому, твердому або пароподібному стані. Утворюються внаслідок інфільтрації атмосферних опадів та поверхневих вод, конденсації водяної пари, магматичних процесів та метаморфізму тощо.

Шари гірських порід, що насичені гравітаційною водою, утворюють водоносні горизонти, або пласти, котрі складають водоносні комплекси, гірські породи яких характеризуються різними ступенями вологоємності, водопроникності та водовіддачі. Перший від поверхні Землі постійно існуючий безнапірний водоносний горизонт називається горизонтом ґрунтових вод. Безпосередньо над його поверхнею (дзеркалом ґрунтових вод) поширені капілярні води, які можуть бути завислими, тобто не з’єднаними з дзеркалом ґрунтових вод. Весь простір від поверхні Землі до дзеркала ґрунтових вод називається зоною аерації, в якій проходить просочування вод з поверхні. В зоні аерації на окремих розмежованих прошарках порід, які характеризуються меншою фільтраційною здатністю, в період живлення ґрунтових вод можуть утворюватись тимчасові, або сезонні, скупчення П. в. , які називається верховодкою. Водоносні горизонти, що залягають нижче ґрунтових вод і відділяються від них пластами водонепроникних (водотривких) або слабкопроникних порід, називаються горизонтами міжпластових вод

Вони звичайно перебувають під гідростатичним тиском (артезіанські води), рідше мають вільну поверхню – безнапірні води.

Підземні води є джерелом водопостачання (іноді їх використовують для зрошування), мінеральні води – для лікування. За характером використання П. в. підрозділялись на 4 види: питні і технічні, що застосовуються для господарсько-питного та виборничо-технічного водо-постачання, зрошення земель та обводнення пасовищ; лікувальні мінеральні води, що використовуються з бальнеологічною метою і як сто-лові напої; теплоенергетичні (включаючи пароводяні суміші) – для теплопостачання промислових, сільськогосподарських та громадських об’єктів, а в окремих випадках – і для вироблення електроенергії; промислові води – для вилучення із них цінних компонентів. У ряді випа-дків П. в. одночасно є мінеральними і теплоенергетичними, промисловими і теплоенергетичними, у зв’язку з чим вони розглядаються як комплексна корисна копалина. Родовища прісних і солонуватих вод, що використовуються для господарсько-питного водопостачання і зрошування, підрозділяються на основні типи: родовища річкових долин, артезіанських басейнів, конусів виносу передгірських шлейфів і міжгірських западин, що обмежені по площі структур або масивів тріщинних та тріщинно-карстових порід, тектонічних порушень. піщаних масивів, пустель та напівпустель, надморенних та міжморенних водольодовикових відкладів, областей розвитку вічномерзлих порід. Див. також карстові води, ґрунтові води, мінеральні води, артезіанські води.

 

2. Підземні води районів багаторічної мерзлоти.  Багаторічна («вічна») мерзлота — зональне географічне явище, зумовлене охолодженням гірських порід верхнього шару літосфери і замкнутих у них підземних вод до мінусових температур, яке продовжується безперервно від кількох років до десятків тисячоліть.

У середніх та північних районах земної кулі спостерігається чотири категорії мерзлоти: короткочасна, сезонна, багаторічна та «вічна». Під «вічною» розуміють мерзлоту, що триває багато десятків і сотень років. На практиці багаторічну та «вічну» мерзлоту звичайно об'єднують під загальним терміном багаторічна мерзлота. Будучи елементом географічної зональності, вона змінюється разом із зміною фізико-географічної обстановки. Саме тому термін «вічна» не відображає суті явища.

Наявність багаторічної мерзлоти визначається не тільки сучасними кліматичними умовами. Певною мірою вона є реліктом суворого клімату, що існував на початку четвертинного періоду (зледеніння). Про це свідчить наявність островів багаторічної мерзлоти

1 2 3

Похожие работы