Полтавская область

Полтавська область

Географічні відомості

Полтавська область - це одна із 25 областей України, яка розташована на лівому березі Дніпра, його середній течії, і займає площу 28,8 тис. кв. км. Протяжність території з півночі на південь 213,5 км, а із заходу на схід 245 км.

Область знаходиться між 50 градусом 33 хвилиною і 48 градусом 45 хвилиною північної широти та 32 градусом 05 хвилиною і 35 градусом 30 хвилиною східної довготи.

Межує Полтавщина з Чернігівською, Сумською, Харківською, Дніпропетровською, Кіровоградською, Черкаською і Київською областями.

Область має вигідне фізико-географічне положення, рівнинний рельєф, помірний континентальний клімат, чорноземні грунти та густу мережу річок і значні запаси мінеральних ресурсів. Розвитку господарства нашої області сприяє і вигідне економіко-географічне положення. Розташування в басейні Дніпра, густа мережа залізничних та автомобільних шляхів, повітряне сполучення сприяють розвитку зв'язків області із іншими областями та країнами.

За кількістю населення Полтавщина займає 11 місце серед областей України і на її території проживає близько 1700 тис. чоловік. Національний склад населення однорідний, українців близько 90%. Густота населення 60 чоловік на кв. км. Приблизно 1000 тис. чоловік населення області це жителі міст. Вікова структура і міського, і сільського населення області характеризується постарінням. Жіноче населення переважає над чоловічим. В області налічується 1858 сіл і 36 міських поселень.

Полтавська область є помірно заселеною і на її території нараховується близько 900 тис. чоловік трудових ресурсів, основна частина яких зайнята в галузях матеріального виробництва

За структурою господарства Полтавська область належить до індустріально-аграрних. У сукупній валовій продукції промисловості і сільського господарства частка промисловості становить близько 60%. Серед областей України Полтавщина виділяється залізорудною, паливною, машинобудівною і легкою промисловістю та агропромисловим комплексом з розвинутою харчовою промисловістю, буряко-цукровим виробництвом, зерновим господарством та м'ясо-молочним тваринництвом.

Полтавчани виробляють більше 14 % залізної руди, близько 33 % природного газу, до 9 % електродвигунів, приблизно по 20 % легкої і харчової промисловості, а також 10 % цукру.

Виробництво вантажних автомобілів наближається до 100 %. Провідними галузями промисловості є машинобудування і металообробка, паливна, харчова і легка промисловості. Провідне значення мають автомобільна і електротехнічна промисловість, залізничне вагонобудування, приладо і верстатобудування, виробництво інструментів, виробництво технологічного устаткування для хімічної, легкої і харчової галузей. У паливно-енергетичному комплексі найбільше значення має видобування нафти і газу та переробка нафти. В області уводяться в експлуатацію і газоконденсатні родовища. Полтавський гірничозбагачувальний комбінат виробляє залізорудний концентрат та окатиші, є і сталеварні та ливарномеханічні підприємства. Виробляються в області і ліки на підприємствах хімфармоб'єднання.

Харчова промисловість - одна з найважливіших ланок агропромислового комплексу. В області є ряд цукрових заводів, розвинена м'ясна, молочна і маслосироробна промисловість. Є ряд молочно-консервних, плодово-овочевих і переробних підприємств. Важлива роль відводиться і олійній, борошномельній, круп'яній та спиртовій галузям. Серед галузей легкої промисловості виділяються швейна, вовняна, шкіряновзуттєва.

На території області виділяються три промислові вузли: Кременчуцький, Полтавський і Лубенський.

Серед інших промислових центрів значну питому вагу мають Комсомольськ, Карлівка, Миргород, Червонозаводське, Пирятин, Гадяч, Хорол.

Агропромисловий комплекс області багатогалузевий. Його основна ланка - сільське господарство виробляє близько 5% всієї сільськогосподарської продукції України. Область відома в Україні як виробник м'яса, молока, цукрових буряків, зерна. В області розвинуті всі

1 2 3 4 5 6