Понятие и виды юридической ответственности

План

Вступ

1.  Поняття юридичної відповідальності.

2.  Види юридичної відповідальності.

Висновок

Список використаної літератури

 

Вступ

 Юридична відповідальність є особливим різновидом соціальної. Саме її належність до соціальних категорій визначає наявність у юридичній відповідальності всіх ознак соціальної, адже вона здійснюється у суспільстві, забезпечує суспільний порядок, гарантує порядок суспільних інтересів та передбачає наявність суспільних суб’єктів. Однак самостійних характер юридичної відповідальності зумовлює існування і особливих рис, які визначають своєрідність цієї категорії та надають можливість віднести її до правових понять.

 

1.  Поняття юридичної відповідальності

В юридичній науці існує двохаспектне розуміння юридичної відповідальності.

Розрізняють перспективну та ретроспективну юридичну відповідальність.

Перспективна (позитивна) юридична відповідальність – це сумлінне (відповідальне) виконання суб’єктом усіх правових приписів.

Ретроспективна (негативна) юридична відповідальність полягає в закріпленому в законі обов’язку правопорушника перетерпіти з боку держави певні негативні наслідки (санкції) за скоєне ним правопорушення. Саме цей вид юридичної відповідальності детально регламентується правом і мається на увазі, коли без відповідних застережень застосовується термін “юридична відповідальність”, і саме про нього буде далі іти розмова. [4, с. 231].

 Юридична відповідальність – це застосування в особливому процесуальному порядку до особи, яка вчинила правопорушення, засіб державного примусу передбачених санкцією правової норми

 Так негативні наслідки діяльності суб’єкта складають зміст його негативної відповідальності, а визначення його вини та міри покарання – відповідальність ретроспективну.

 Що стосується юридичної відповідальності, то в позитивному значення вона становить собою особливий зв'язок, особливі взаємини громадян із державою. Точніше, це регламентований правом зв'язок фізичної особи (громадянина, іноземця, особи без громадянства) з державою. У рамках вказаного зв’язку держава покладає на вищевказаних осіб ряд юридичних обов’язків і вимагає їх виконання (а також дотримання заборон). Внаслідок об’єктивно здійснюваної залежності від держави громадянин зобов’язаний виконувати приписи, дотримуватися заборон, передбачених законодавством. Більша частина загальних юридичних заборон та приписів має досить загальний характер і поширюється на всіх суб’єктів права.

 В загальному конституційні обов’язки на підставі юридичних фактів породжують правові зв’язки конкретної фізичної особи з державою.

 Отже, у позитивному значенні юридична відповідальність є абсолютним відношенням, яке являє собою добросовісне виконання обов’язків перед державою, колективом людей і окремою особою. Іншими словами – це відповідальне ставлення до виконання обов’язку. [2, с. 324].

 Ретроспективна юридична відповідальність наступає саме в силу того, що суб’єкт своїми діями порушує відносини відповідальності, тобто чинить безвідповідально. Тому ретроспективна відповідальність – це теж правові відносини, але конкретні, індивідуалізовані, що виникають на підставі правопорушення.

 Іноді в науковій літературі при визначенні поняття юридичної відповідальності має місце поєднання позитивного та ретроспективного аспектів. Із цим можна погоджуватися чи навпаки спростовувати, але однозначним є той факт, що для особи яка вчинила правопорушення юридична відповідальність означає в кінцевому підсумку зазнання впливу санкцій правових норм.

 З вище сказаного, можна зробити висновок, що для настання юридичної відповідальності необхідна наявність двох факторів:

 1) наявність у

1 2 3

Похожие работы