Правовые формы осуществления внешнеэкономической деятельности

Правові форми здійснення зовнішньоекономічної діяльності

 Під правовою формою здійснення зовнішньоекономічної діяльності розуміють організаційно-правове оформлення взаємовідносин суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності. Можна виокремити дві форми зов­нішньоекономічної діяльності. Одна здійснюється у формі договору. Так, зовнішньоекономічні відносини щодо експорту (імпорт>') товарів, виконання робіт, надання послуг здійснюються шляхом укладання і ви­конання зовнішньоекономічного договору, який ще називається «кон­трактом».

Зовнішньоекономічний договір (контракт) — це матеріально оформ­лена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Другою формою є здійснення інвестиційної діяльності. Іноземні інвестиції — це всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються іноземними суб'єктами господарської діяльності в Україні, в результаті чого утворюється прибуток (дохід) або досягається соціаль­ний ефект.

Найбільш поширеним різновидом здійснення іноземних інвестицій в Україну є спільна підприємницька (господарська ) діяльність, тобто діяльність, що базується на співробітництві між суб'єктами господар­ської діяльності України та іноземними суб'єктами і на спільному роз­поділі результатів та ризиків від її здійснення, а також створення спільних підприємств — підприємств, які базуються на спільному капіталі суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єк­тів господарської діяльності, на спільному управлінні та на спільному розподілі результатів та ризиків.

Науці відоме поняття міжнародної кооперації — взаємодії двох або більше суб'єктів господарської діяльності, серед яких хоча б один є іно­земним, при якій здійснюється спільна розробка або спільне вироб­ництво, спільна реалізація кінцевої продукції та інших виробів на основі спеціалізації у виробництві проміжної продукції або спеціалізації на ок­ремих технологічних стадіях науково-дослідних робіт, виробництва та реалізації з координацією відповідних програм господарської діяльності.

Як і будь-яка соціальне вагома діяльність, зовнішньоекономічні відносини мають бути законодавче врегульовані

У цілому регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні здійснюється з метою:

забезпечення збалансованості економіки та рівноваги внутрішньо­го ринку України;

стимулювання прогресивних структурних змін в економіці;

створення найбільш сприятливих умов для залучення економіки України в систему світового поділу праці та її наближення до ринкових структур розвинутих зарубіжних країн (ст. 7 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»).

Регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні здійс­нюється:

Україною як державою в особі її органів в межах їх компетенції;

недержавними органами управління економікою (товарними, фон­довими, валютними біржами, торговельними палатами, асоціаціями, спілками та іншими організаціями координаційного типу), що діють на підставі їх статутних документів;

самими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності на підставі відповідних координаційних угод, що укладаються між ними (ч. З ст. 7 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»).

Регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні здійс­нюється за допомогою таких інструментів:

законів України;

передбачених у законах України актів тарифного і нетарифного ре­гулювання, які видаються державними органами України в межах їхньої компетенції;

економічних заходів оперативного регулювання (валютно-фінансо­вого, кредитного та іншого) в межах законів України;

рішень недержавних органів управління економікою, які прийма­ються за їх статутними документами в межах законів України;

угод, що укладаються між суб'єктами зовнішньоекономічної діяль­ності і які не суперечать законам України.

Забороняється регулювання зовнішньоекономічної діяльності пря­мо не передбаченими в Законі України «Про зовнішньоекономічну діяльність» актами і діями державних і недержавних органів (ч. З ст. 7).

Україна самостійно формує систему та структуру державного регу­лювання зовнішньоекономічної

1 2 3 4 5