Правовые отношения

План

1. Поняття і основні ознаки правових відносин.  

2. Структура правових відносин та її елементи.  

3. Зміст правовідносин.  

4. Класифікація правових відносин.  

5. Суб’єкти правовідносин.  

6. Об’єкти правових відносин.  

7. Юридичні факти.  

Список використаної літератури.  


1. Поняття і основні ознаки правових відносин

У суспільстві існує багато різних відносин між людьми: економіч­ні, політичні, моральні, культурні та ін. Всі ці види відносин, які існу­ють між окремими індивідами або їх об’єднаннями, є суспільними відносинами, в них відбувається реальна взаємодія людей. Соціальні відносини характеризуються тим, що сторони, вступаючи в них, пе­реслідують певні цілі, наділені волею і свідомістю. Ці відносини зав­жди виявляються зовні у формі дій, вчинків. Свої дії суб’єкти спів­відносять або підпорядковують діючим в суспільстві нормам — еко­номічним, політичним, моральним, правовим тощо.

Юридичну науку насамперед цікавлять правові або юридичні від­носини. Їх основна риса полягає в тому, що вони безпосередньо по­в’язані з правом і правовими нормами

Головне призначення пра­ва — бути регулятором суспільних відносин. Регулюючи ті чи інші відносини, воно надає їм правового характеру, заключає їх в право­ву, юридичну форму. В результаті цього вони і стають правовими.

Учасники правових відносин наділяються державою взаємними, пов’язаними між собою правами та обов’язками. Ці відносини ста­ють підконтрольними державі і керованими. Правова форма суспіль­них відносин — це особлива форма соціальної взаємодії.

Таким чином, в загальному розумінні правові відносини — це су­спільні відносини, врегульовані правом. Вони є наслідком дії права. Але правові відносини з’являються не лише тому, що діють правові норми, а тому, що певні суспільні відносини об’єктивно потребують правової регламентації, не можуть нормально розвиватися без неї.

Право регулює не всі, а найважливіші для держави, суспільства і окремих індивідів відносини, без яких неможлива їх нормальна жит­тєдіяльність. Це відносини власності, управління, економічні, шлюб­но-сімейні, суспільна праця і розподіл та ін. Інші відносини або не ре­гулюються взагалі (сфера дії моралі, дружба, симпатії, кохання та ін. ), або регулюються лише частково (наприклад, в сім’ї, окрім тих питань, що регулюються за допомогою права, існують також суто особистіші відносини між подружжям, батьками і дітьми, що регу­люються нормами моралі, релігії, звичаями).

Правові відносини як особливий вид соціальних відносин мають наступні особливі ознаки:

1. Правовідносини нерозривно пов’язані з нормами права, вини­кають та здійснюються на їх основі.

2. Сторони правовідносин завжди мають суб’єктивні права та не­суть юридичні обов’язки, які взаємопов’язані між собою. Кожному суб’єктивному праву однієї особи відповідає юридичний обов’язок іншої, і навпаки.

3. Правові відносини носять свідомо-вольовий характер, бо, по- перше, держава через видання відповідних норм права виражає свою волю, по-друге, учасники цих відносин здійснюють своє волевияв­лення, без якого ці відносини неможливі, по-третє, учасники право­відносин усвідомлюють значення своїх дій та можуть нести за свої дії відповідальність. Правовідносини виникають тільки в ході реальної взаємодії сторін, залежать від їх ініціативи і поведінки.

4. Правовідносини так само, як і право

1 2 3 4 5 6 7

Похожие работы