Психическое развитие ребенка после развода

Очевидно, що розлучення або розрив відносин травмує всіх членів сім'ї, і в першу чергу - дітей.

Проте нові дослідження медиків показують, що в окремих випадках результатом такого кроку батьків може стати шизофренія або яка-небудь інша психічна хвороба у їх дитини, коли він подорослішає.

Вчені з Лондонського інституту психіатрії заявляють: подібні розлади є не тільки наслідком мозкових порушень, закладених генетично, але і можуть бути спровоковані соціальними чинниками – зокрема такими, як неповна сім'я.

Це підтверджує той факт, що такі захворювання найчастіше реєструються у чорношкірих жителів Британії, багато хто з яких виріс в неповних сім'ях.

Учені досліджували дані про стан здоров'я і соціальне положення декількох тисяч жителів південного Лондона, Брістоля і Ноттінгема, включаючи 780 чоловік, страждаючих психічними розладами. Виявилось, шизофренія в дев'ять разів частіше зустрічається у людей афрокарибского походження, і в шість разів частіше – у вихідців з чорної Африки, чим у корінного населення Великобританії.

Крім цього з'ясувалося, що роздільне мешкання з одним або обома батьками протягом року у віці 16 років (що і є звичайним розлученням), в 2,5 разів збільшує ризик розвитку психозу в дорослому віці. При цьому розлучення найчастіше зустрічаються в афрокарибских співтовариствах (31%), чим серед європейського населення (18%).  

ЧИ Є ЖИТТЯ ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ?

Поради для батьків, які хочуть зберегти психіку своїх дітей

Розлучення - процес завжди травмівний, надто для найменших членів родини. Коли варто розлучатися і як зробити це так, щоб не дуже травмувати власних дітей, розповідає психотерапевт, керівник Центру психіатрії, психотерапії і практичної психології Євгеній Воронков.

Розлучення виправдане тоді, коли після нього всі почувають полегшення. Однак зберігати шлюб штучно, як це часто буває в нашій країні, теж не варто. Якщо стосунки вичерпали себе, вони стають фальшивими, відразливими і страждають від них насамперед діти

Один з батьків, що має достатній духовний потенціал, у змозі дати дитині все, що їй потрібно. Коли батьки підтримують шлюб заради дітей чи інших причин, у сім'ї зріє відчуття тяжкості долі, невдоволення, напруга. Малюк бачить певний сурогат стосунків, але сприймає їх як зразок. Він може його засвоїти як єдино можливий, і так само вибудовувати власне життя. Фактично шлюб "заради дітей" перетворюється на "шлюб проти дітей".  

Як підготувати дитину до розлучення батьків

Здебільшого діти краще за дорослих відчувають, що відбувається в родині, - вони чисті й чутливі. Вже у малому віці ваше дитинча здатне відрізнити правду від брехні, а любов - від байдужості. Однак малюка не варто надто глибоко втягувати в стосунки між батьками, використовувати його як розмінну карту в родинних іграх - дитяча психіка може цього не витримати. Не робіть зі свого дитинчати заручника вашого розлучення, якщо хочете йому добра. Однак навіть у непростих умовах розлучення батьків дитина може вистояти і нормально розвиватися. Рецепт простий - що менше брехні, то краще. Часто в родині старше покоління з усіх сил намагається показати дітям, як добре вони живуть. Діти ж прекрасно відчувають затхлий запах фальші і роблять висновок,

1 2