Реальность и фантастика в романе "Портрет Дориана Грея" Оскара Уайльда и повести "Портрет" Николая Гоголя

План 

  1. Втілення художніх ідей та власних моральних цінностей Оскаром Уайльдом та Миколою Гоголем в їх творах
  2. Зіставлення реальності й фантастики в темах та конфліктах роману „Портрет Доріана Грея” і повісті „Портрет”
  3. Реальність та фантастика в образах головних героїв повісті „Портрет” та роману „Портрет Доріана Грея”
  4. Фантастичність та реалістичність фіналів роману „Портрет Доріана Грея” та повісті „Портрет”

 

Втілення художніх ідей та власних моральних цінностей Оскаром Уайльдом та Миколою Гоголем в їх творах 

Уайльдів парадокс – це істина тільки поставлена сторчма, аби привернути увагу. За всім його дражливим хизуванням стояла серйозна філософія, як за зверхньою софістикою крилося глибоке й просте серце поета.

Ле-Гальє, поет і критик 

 Найяскравішим представником естетизму, який сформувався в англійській літературі під впливом філософських ідей Джона Рескіна наприкінці ХІХ ст. , був Оскар Уайльд. Його та інших молодих митців не влаштовував консерватизм Англії вікторіанської епохи, яку відрізняв практицизм та деспотична мораль. Вони прагнули відгородитися від агресивної діяльності за допомогою світу вигадки, фантазії, прекрасного, тому для них були неприйнятні „ремісницькі” методи та прийоми у творчості художників-реалістів.

 Оскар Уайльд (1854 (можливо 1856) – 1900) – неоднозначна постать не лише в англійській, а й у світовій літературі. Він був неординарною особистістю, фанатам „культу краси”, чий стиль життя та естетичні принципи творчості шокували сучасників.

 Головна теза теорії Оскара Уайльда: краса вища за життя, вища за істину й добро. Краса може бути створена в мистецтві, яке має великий вплив на формування ідеалів краси. Але сама краса байдужа до законів моральності. У повсякденному житті треба звертатися до мистецтва, зробити красу неодмінною умовою людського існування. Ось такі основні тези Оскар Уайльд майстерно втілив у романі „Портрет Доріана Грея”.

 Одна з мистецьких формул-парадоксів Оскара Уайльда звучить так: „Я можу повірити лише неймовірному

” Тому роман „Портрет Доріана Грея” – твір суперечливий. „Суперечки з приводу твору мистецтва свідчать, що цей твір новий, складний і життєздатний. ” (Оскар Уайльд)

 Роман „Портрет Доріана Грея” дослідники називають одним із найбільш загадкових творів Оскара Уайльда. Все – від історії його створення до провідної ідеї, яку автор втілив у своїх образах – викликало подив сучасників і суперечки дослідників. Однак роман цей справедливо вважають яскравою пам’яткою декадентської доби.

 Після виходу роману друком навколо нього розпочалася ціла дискусія. Особливо нападали критики на Доріана Грея, звинувачуючи в аморальності і героя, і автора твору. Уайльд не втримався і теж вдався до полеміки, стверджуючи, що кожна людина бачить свої власні гріхи у Доріанових. „Які в Доріана гріхи – ніхто не знає. Той, хто знаходить їх, - приносить їх з собою”, - казав він. У такий спосіб Уайльд звернув увагу на головний конфлікт роману та на можливості його вирішення.

 Задум твору був безпосередньо підказаний Оскару Уайльду зустріччю у майстерні знайомого художника, якому позував для портрету юнак дивної вроди. Прототипом Доріана Грея називали поета Джона Грея – друга Уайльда, проте сучасні коментатори цієї версії не підтримують. Та це

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10