Религиозные братства

План 

Поняття братства

Історичні зарубіжні аналоги братств

Теорії виникнення православних братств

Використана література


Поняття братства 

Різноманіття існуючих типів братств і схожих з ними організацій викликає необхідність ввести універсальне визначення братства як особливого церковно-суспільного інституту, і потім, у міру знайомства з його історичним розвитком, хоч би стисло охарактеризувати кожен з історичних підвидів братств.

При цьому необхідно відзначити, що поки що не вироблене чіткого наукового визначення братства. Дискусії з даної проблеми продовжуються навіть усередині окремих конфесій, де існують дані організації. Так, наприклад, історично склалися два разних розуміння православного братства. Одне з них має на увазі братство як вузьку і закриту "духовну сім'ю", а друге - як організацію, яка може бути, на перший погляд, навіть чисто формальною. Але чи є між ними принципова різниця, або це дві сторони однієї і тієї ж медалі, ще не доведено. Як би там не було, саме відсутність концептуальної єдності і як наслідок цього - конкретного загальновизнаного визначення братства як самобутнього явища культури - і породжує численні спори опонентів, що не чують один одного, як це трапилося на з'їзді православного студентського руху в Хопове [1], коли тільки авторитетне втручання митрополита Антонія (Храповіцкого) змогло розрядити ситуацію.

Слід відмітити, що термінологічна чіткість і концептуальна ясність є необхідними попередніми умовами серйозного вивчення всякої наукової проблеми, скрізь, де створення чіткої термінології диктується самим матеріалом, що вивчається, і вона не загрожує втратою інформації, вона абсолютно необхідна.  

При цьому необхідно враховувати, що не всі організації, звані братствами, або що включають в свою назву слово братство і однокорінні з ним слова, відносяться до розбираних нами соціально-релігійним співтовариствам. Це обумовлено тим, що багато світських авторів, що пишуть на релігійні теми, так або інакше ролі мирян, що стосуються, в житті своїх релігій, не маючи чіткого уявлення про діяльність, і тим більше про суть братських організацій, не замислювалися над значенням терміну "братство", а що підкуповують його простотою, що здається, використовували його в разних і нерідко суперечливих значеннях.

Це приводить до мимовільної плутанини в термінології, що спричиняє за собою часто і серйозні помилки

Так, наприклад, Г. В. Вернадський вважав, що орден "вольних каменярів" був подібністю православних братств[2]. Інші дослідники під поняття братств намагаються підвести релігійно-філософські кружки[3], Православне Палестинське общество[4] або просто групи осіб, що сповідають одні і ті ж погляди на религию[5].

Називають цим терміном і деякі нехристиянські релігійні організації, наприклад суфійські. При цьому в одній і тій же статті автори спочатку можуть використовувати цей термін відносно якихось підрозділів суфійських орденів (тарикатов, суфійських шкіл), а потім про братство мовиться вже як про синонім, що позначає сам орден (тарикат)[6]. Інші дослідники можуть назвати братством і відому організацію "Брати-мусульмани", приводячи термін братство і в лапках, в переносному значенні і без лапок - в прямом[7]. Змішують поняття братства і ордена і інші дослідники. Наприклад, И. Глушкова пише: "Була утворена хальса - войовниче бескастовое братство-орден"[8]. На наш погляд не можна об'єднувати

1 2 3 4 5 6 7 8 9