Ремесло, техника и транспорт Древнего Египта

ПЛАН

ВСТУП. . 3

ПРОРИВ У МЕТАЛООБРОБЦІ. НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ 3

РЕМЕСЛО ТА ЙОГО ТЕХНИКА ГОНЧАРНОЕ. 7

СТІКЛО. . 9

ВИГОТОВЛЕННЯ ЦЕГЛИ-СИРЦЮ, ПРОЦЕС І ТЕХНОЛОГІЯ СТРОИТЕЛЬСТВА ПИРАМИД. . 10

СТОЛЯРНЕ. 12

МЕТАЛЛУРГИЯ. . 15

У МАЙСТЕРНІ У ШКІРЯНИКА І ТКАЧА. . 16

«ТРАНСПОРТ». 18

КОЛЕСНИЦИ. . 18

ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ. 20

Література

24

ВСТУП

Перехід від присвоючого господарства збирачів, мисливців я рибалок до виробляючому їжу господарству хліборобів і скотарів стався у Єгипті у середині V тисячоліття до зв. е. внаслідок вдосконалення кам'яних знаряддя праці. З археологічні знахідки відомо, що урбанізовані жителі неолітичних Єгипту як займалися землеробством і прирученням тварин, але не вміли і використовувати й обробляти м'які і навіть тверді кам'яні породи кістку, глину і дерево.

ПРОРИВ У МЕТАЛООБРОБЦІ. НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ

Період розквіту Середнього царства передусім характеризується проривом на металургійному фронті. Від часів XII династії збереглося чимало предметів, у яких зафіксована певний результат спроб надання міді що диктуються споживачем на той час якостей: твердості, зносостійкості, міцності. У Перехідний період добавки до міді зустрічаються різноманітні, проте магістральний шлях поліпшення властивостей мідних сплавів знайдено ні. І це по тому, як у престолі запановують нащадки Аменемхета I, почали з'являтися вироби де сплав міді з оловом настільки близький у процентному відношенні до бронзі, що необхідних добавок в незначній кількості стає просто питанням часу. Причому дуже важливо, що з нового сплаву виконані деякі засоби виробництва (шкребки, свердла, різці), що засвідчують усвідомленому застосуванні знайденого рецепта поліпшення характеристик виробів із меди.

Бо (якщо цілком точним) з оловом мідь починають сплавляти в кінці Перехідного періоду: є кілька статуеток, датованих роками Х—Х1 династій і виконаних з такого сплаву. Проте відсутність прикладного значення зробленого відкрита свідчить про його випадковості, ніж про результативності планомірного пошуку рішення поставленого завдання. Попри те що, що відсоткове співвідношення між суто мідними виробами і їх бронзовими аналогами (використовуючи позначення «бронза» для сплавів міді з оловом, необхідно враховувати, що у древньому Єгипті значення терміна «бронза» кілька відрізнялася від сучасного, і найшвидше, передбачало руду, з якої виплавлялась мідь: «бронзу» (а точніше, слово, що заведено переводити таким чином) в Єгипті «добували в рудниках», з ним вирушали у експедиції в гірські райони) змінювалося рік у рік на користь останніх, все-таки нова маса речей виготовлялася по-колишньому з міді без додаткового приплаву. Райони, де трапляються вироби з бронзи, досить великі, проте можна виокремити декілька осередків металургійного промислу, де була освоєна технологію виготовлення сплаву - За периметром районів потрапляння виробів із бронзи, певне, випадкове, що з природним поширенням інструментів торговцями і артілями майстрів. Спалахи «бронзового» виробництва практично все розташовані досить близько до родовищам, олова, і треба, певне, дійти невтішного висновку про закономірною випадковості відкриття потрібного складу сплаву, Викликаної географічної соотнесенностью ареалів обробки міді олова. Крім змін - у структурі металу, з яких готувалися знаряддя праці, відбувається збагачення номенклатури виробів. У Середньому царстві значно ускладнилося пристрій металевих інструментів, багато свідчить про комплектності використання одному й тому ж підстави проведення різних робіт у побуті виробництві. З'являються знімно-накладні приставки виробу, і, переміняючи насадки, можна було тепер, приміром, шкребти, свердлитиме і зачищати отвори. Можна відзначити поліпшення

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10