Российская империя как исторический феномен

План

Російська імперія як історичний феномен

Походження назви

Історія

Петро І

1725—1801

1801—1825

Микола І

Олександр II

Микола ІI (1894—1917)

Населення Російської імперії

Використана література

Російська імперія як історичний феномен

Російська імперія — назва державного утворення, що виникло на основі земель колишнього Московського царства, цю назву вона отримала у процесі петровських реформ 1708-1721 рр, відомих також як «прорубування вікна в Європу». Під час проголошення імперії первинна назва звучала як «Всеросійська імперія», що було засвідчено документами «правлючого Сенату» у 1721 році. Це державне утворення проіснувало до лютневої революції 1917 року. Правонаступником даного державного утворення стала Російська республіка.

Кардинальна реформа Московського царства разом з тим не змінила його державотворчої ідеї, закладеної при його будівництві Іваном Грозним та татарином Борисом Годуновим і його прибічниками — так званої ідеї правонаступництва по відношенню до царства Римського (Римської імперії) та Візантійської імперії, що з формальної точки зору було підкріплене одруженням діда Івана Грозного, великого князя Московського (1462 — 1505) Івана ІІІ і Софії

wikipedia. org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8">Палеолог, начебто спадкоємиці римських імператорів та всієї Римської імперії, точніше східної її частини, якою вона ніколи не була по-суті, оскільки перед нею на імператорський трон претендувало безліч правоприємників. Московія на знак свого правонаступництва головним елементом герба Московського царства, а потім і Всеросійської імперії вибрала двоголового орла, хоча з цього приводу є суттєві заперечення істориків-геральдистів, оскільки цей символ фіксується в Тверському князівстві задовго до прибуття в Західну Тартарію представниці Візантійської імперії.

Походження назви

Змінюючи стару назву «Московське государство», або «царство» на європейський лад, цар Петро I і його прибічники хотіли показати світу і своїм підданним «європейськість» своїх реформ. До реформ Петра I в російській (московській) політичній термінології вживались старомосковське поняття «Московське государство», або на ординський лад «Московське царство», після реформ — не словянське «Русь», а грецький переклад — «Росія» і латинське «імперія».

Історія

Всеросійська імперія була утворена на основі Московського царства — державного утворення з центром у Москві, яке виникло у XVI-XVII ст. у процесі розпаду Великої Степової Імперії Чингізхана — Золотої Орди.

Петро І

Московське царство з часу свого виникнення постійно знаходилося у досить складних стосунках з державами Європи, зокрема найближчими сусідами — Річчю Посполитою, що в буквальному перекладі значить як «шляхетська республіка Спільна Справа», Шведським королівством, та васалам Османської імперії — Кримським царством і т. д. Московія намагалася по мірі сил проводити незалежну політику, існувати незалежно від інших країн, що часто негативно позначалося на її економічному, культурному і політичному розвитку.

Молодий московський цар Пєтр І Алєксєєвіч (16821725), який отримав європейську освіту і знаходився під впливом західної культури, вирішив провести швидкі перетворення у своєму царстві. Враховуючи особливості країни, державна система якої спиралася на єдиновладдя, він міг це робити,

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10