Стадии развития семьи

Стадії розвитку сім’ї

Не секрет, що сім'ї, які прожили в шлюбі 20 років, будуть відрізнятися від сімей, які уклали шлюб лише рік тому. Ми побачимо різні проблеми, різні труднощі. Проблеми сім'ї з новонародженим немовлям будуть відрізнятися від проблем сім'ї з підлітком. Визнання цих розходжень веде до поняття «життєвого циклу сім'ї». Таким чином, життєвий цикл сім'ї - це певна послідовність зміни подій і стадій, які проходить будь-яка сім'я. Звичайно, родина може пропустити той чи інший етап свого розвитку, наприклад, не народити дітей, але деякі події є незмінними, наприклад, зміна фізичного віку людей.  

Умовно життєвий цикл сім'ї може бути розділений таким чином: 

1. Період залицяння.  

2. Фаза проживання подружжя без дітей (або стадія монади).  

3. Сім'я з маленькою дитиною (або стадія тріади) 

4. Фаза стабілізації або зрілого шлюбу 

5. Фаза, в якій діти поступово покидають будинок

6. Фаза «порожнього гнізда» 

7. Фаза, в якій хтось із партнерів залишається один після смерті іншого.  

Кожна фаза життєвого циклу сім'ї ставить перед її учасниками певні завдання

Функціональна сім'я - це та родина, яка успішно справляється з поставленими перед нею зовнішніми та внутрішніми завданнями. Дисфункціональна, відповідно - це та родина, яка з цими завданнями не справляється. Зазвичай у цей момент люди і починають шукати допомоги психолога, оскільки перехід на нову фазу - це завжди криза і люди не бачать можливості пристосування до нової ситуації або навіть не приймають її. Які ж проблеми і завдання можуть виникнути у сім'ї на кожному з циклів?

Період залицяння.

Щоб успішно пройти цю фазу молоді люди повинні вирішити такі проблеми: досягнення емоційної та фінансової незалежності від батьків; розвиток навичок залицяння і приваблення партнера; заняття адекватного віком статусу. Це - дуже важлива стадія як для індивідуального психічного розвитку, так і для розвитку майбутньої семьи.

Фаза проживання подружжя без дітей (або стадія монади)

Це - перша криза, коли люди починають жити разом і повинні домовитися про те, за якими правилами це буде відбуватися. Є правила, які легко виробити, а деякі дуже важко. Легше за все виробити зовнішні правила (хто і коли миє посуд, а хто ходить в магазин, а хто заробляє гроші і т. д. ). Важче виробити правила, пов'язані з більш глибинними речами. Наприклад, очікуваннями від чоловіка. Наприклад, до психолога прийшла на прийом сім'я на стадії монади. Іван, 26 років, у своїй батьківській сім'ї звик, що дружина зустрічає чоловіка гарячою вечерею, а чоловік розповідає про важкий робочий день. А Ірина, 20 років, виросла в іншій родині, де ритуал спільної вечері був не настільки важливий, зате важливим було разом проводити вихідні, що, у свою чергу, не практикувалося в родині Івана. А оскільки Іван та Ірина «знали», що кохані люди повинні вести себе саме за тим сценарієм, до якого вони звикли, вони подумали: «він (вона) мене не любить, якщо не готує вечерю (не організує спільні вихідні)».

Сім'я

1 2 3 4 5 6

Похожие работы