Строение земли

Зміст

 

1. Походження і будова землі 3

2 Утворення і склад земної кори. 7

3. Вивітрювання матеріалів і гірських порід. 8

4. Грунтоутворюючі породи на території України. 23

Список літератури. 29

 


1. Походження і будова землі

 

Дослідження земних глибин. Планета Земля складається із земної кори, мантії та ядра. Як же вдалося людям скласти уявлення про внутрішню будову Землі? Цінну інформацію про неї людство одержує внаслідок буріння надглибоких свердловин, а також за допомогою сейсмічних методів дослідження (від грец. seismos — землетрус). Унікальну інформацію про надра Землі вчені-сейсмологи одержують зі спостережень за виверженнями вулканів.

Земна кора — верхня тверда оболонка Землі. Вона має не однакову товщину (рис. 2). Під океанами її нижня границя опускається на глибину 5-10 км, під рівнинами — на 35-45 км, а під гірськими масивами — до 70 км. Земна кора складається з гірських порід осадового, магматичного або метаморфічного походження. Осадові породи утворилися шляхом відкладання речовини на суші або осадження її у водному середовищі. Вони лежать шарами, що змінюють один одного. Поділяються на уламкові (валуни, щебінь, галька, пісок, глина), хімічні (кам'яна сіль, вапняк) та органічні (вугілля, крейда, черепашник).

 

Під осадовими породами знаходиться шар граніту

Він утворився внаслідок виверження і застигання магми у товщі земної кори в умовах високих температур і тиску. Це — магматична порода. У перекладі з грецької «магма» означає «густа мазь» і являє собою розплавлену речовину земних надр, що заповнює тріщини в земній корі. Якщо провести хімічний аналіз граніту, то з'ясується, що в ньому міститься велика кількість кремнезему, алюмінію, кальцію, калію, натрію.

Наступний за гранітом шар земної кори — базальтовий. Базальт також магматичного походження. Він важчий за граніт і містить більше заліза, магнію і кальцію.

Метаморфічні породи формуються внаслідок перетворення осадових і магматичних порід під дією високих температур і тиску на великих глибинах. Так, із вапняку утворюється мармур, з вугілля — графіт, із граніту — гнейс.

Багато гірських порід і мінералів людина використовує як корисні копалини. Їх поділяють на горючі (кам'яне і буре вугілля, нафта, природний газ, торф, горючі сланці), рудні (залізні, марганцеві, мідні, алюмінієві, свинцево-цинкові та ін. руди, золото, срібло тощо), нерудні (кухонна сіль, калійна сіль, сірка, фосфорити, будівельні матеріали — пісок, глина, пісковик, граніт, базальт, мармур та ін. ).

Шари гірських порід часто бувають переплутані, зім'яті у складки, розірвані. Це відбулося в результаті зсувів земної кори, тому далеко не скрізь можна спостерігати строгу послідовність, при якій за молодшим шаром розташовується більш давній.

Мантія Землі. Під земною корою, до глибини майже 3000 км, лежить мантія. Ніхто ніколи не бачив її. Учені припускають, що вона складається переважно з магнію, заліза та свинцю і має дуже високу температуру — від 1000 °С на поверхні до 3500 °С у нижній частині. Речовина мантії знаходиться в розжареному, але твердому стані.

Встановлено, що температура гірських порід із глибиною зростає. В середньому на кожні 33 метри вглиб Землі стає тепліше на 1 °С. Збільшення температури відбувається, головним

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Похожие работы