Тип первичнопустотные или круглые черви

План

Зовнішня та внутрішня будова.  

Розмноження та розвиток.  

Різноманітність круглих червів.  

Література.  


Зовнішня та внутрішня будова

Первиннопорожнинні, або Круглі черви, на відміну від плоских червів, мають первинну порожнину тіла, вона заповнена рідиною і виконує роль гідро-скелета. У первинній порожнині знаходяться всі внутрішні органи. Необхідно відзначити, що круглі черви - це більш високоорганізована група тварин, що має ряд прогресивних рис організації в порівнянні з попередніми типами. Травна система має більш складну будову (розвивається задня кишка і анальний отвір, утворюючи наскрізний травний тракт, стінки якого виконують моторну і залозисту функції). Нервова система також більш прогресивної будови. У передній частині тіла є навкологлоткове нервове кільце, від якого відходять нервові стовбури, з'єднані комісурами. Крім того, для представників цього типу характерна відсутність кільцевої мускулатури і мезенхіми, сталість клітинного складу, відсутність здатності відновлювати (регенерувати) утрачені частини тіла. Тип Круглі черви нараховує 5 класів: черевно-війчасті черві, власне круглі черви (нематоди), волосові.

Коловертки, кінорінхи; серед яких найчисельнішими та найважливішими для людини є власне круглі черві, будову яких розглянемо докладніше.

Клас власне круглі черви (нематоди) нараховує близько 12 000 видів, але число їх постійно збільшується через відкриття нових видів. Серед них зустрічаються як вільні форми, що живуть у всіляких місцях (у солоній океанічній воді, прісних водоймах, у ґрунті), так і паразити тварин, людини і рослин. Тіло в нематод витягнуте, типово червоподібне, нитко- чи веретеноподібне, на поперечному зрізі кругле (звідси назва типу). Зверху воно вкрите дуже міцною й еластичною кутикулою

Під нею розташовується шар епітелію, що утворює бічні, спинні і черевні валики. Усередині бічних валиків можуть міститися органи виділення. Мускулатура представлена тільки подовжніми волокнами, кільцеві відсутні, що, очевидно, пов'язано з виникненням у цієї групи тварин первинної порожнини тіла, яка виконує функції гідростатичного скелета. Більш того, і подовжня мускулатура ніколи не утворює суцільного масиву, а складається з чотирьох стрічок. Ці стрічки розділяються епітеліальними валиками.

Особливістю круглих червів є те, що м'язові клітини утворюють нитковидні відростки, які підходять до нервових стовбурів. Крім того, м'язові клітини подовжені і зорієнтовані в одному напрямку, що дозволяє синхронізувати процеси скорочення і розслаблення і сприяє здійсненню більш складних рухів. Безпосередньо під м'язовою системою розташовується первинна порожнина тіла, заповнена рідиною, вона не має власної вистілки (на відміну від вторинної порожнини). Усі внутрішні органи і їхні системи укладені в первинну порожнину й омиваються порожнинною рідиною.

Травна система має досить складну будову. Ротовий отвір оточений губами і розташовується на передньому кінці тіла. Кишечник має три відділи: передній, середній і задній. Передній відділ - глотка - підрозділяється на ротову порожнину і стравохід. У ротовій порожнині можуть міститися різні придатки, що забезпечують проколювання покривів жертви чи стінок органів хазяїв. Клітини стравоходу виділяють ферменти, що забезпечують переварювання їжі. Середньому відділу кишечнику відповідає середня, а задньому - задня кишка, що відкривається анальним отвором (анусом). Наскрізний травний тракт відіграв в еволюції важливу роль, сприявши концентрації на передньому кінці тіла, біля

1 2 3

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные