Трудовые правоотношения

Зміст

Вступ. 2

1. Загальна характеристика правосуб'єктності учасників трудових правовідносин  4

2. Правове становище працівників у трудових правовідносинах. 9

3. Роботодавці як суб'єкти трудових правовідносин. 14

4. Участь профспілок у трудових правовідносинах. 17

ВСТУП

Здійснення економічних перетворень, побудова правової, соціальної держави зумовили необхідність створення відповідної правової бази. Основою її досконалості та ефективності є теоретичні дослідження у всіх галузях права, і в тому числі трудового.

Трудова діяльність людини визначає матеріальні умови її життя та безпосередньо впливає на становище у суспільстві. У зв'язку з цим важливе значення мають дослідження юридичних властивостей носіїв прав і обов'язків трудових та тісно пов'язаних з ними правовідносин, які об'єднуються єдиним поняттям - суб'єкти трудового права. З'ясування проблем правового становища суб'єктів трудового права зумовлено багатьма чинниками. Найголовнішими безумовно є становлення ринкової економіки, розвиток підприємництва та інші фактори об'єктивного характеру, які позначилися на змісті прав та обов'язків учасників трудових правовідносин. Іншою причиною є зміни у правовому регулюванні трудових відносин, зокрема у співвідношенні державного і договірного регулювання. Розширення останнього зумовило потребу законодавчого закріплення мінімальних державних гарантій працівників та визначення уповноважених органів, діяльність яких спрямована на забезпечення цих гарантій. Правове становище таких органів (державних і громадських) недостатньо висвітлено в науці трудового права і потребує комплексного дослідження

Ще однією причиною дослідження є потреба конкретизації понять окремих суб'єктів трудового права стосовно нинішніх умов. Це стосується насамперед трудової правосуб'єктності працюючих власників на створених ними підприємствах, учасників акціонерних товариств, які своєю працею беруть участь у діяльності товариства, трудових колективів та їх органів а також профспілок. Правовому становищу суб'єктів права, в тому числі і трудового, науковцями приділялася завжди належна увага. Важливо відзначити, що динамічність розвитку трудового законодавства в нинішній час вимагає належного теоретичного обґрунтування правового становища суб'єктів трудового права, їх юридичних властивостей. Актуальність зазначеної проблеми зумовила вибір теми роботи.

Метою даної роботи є комплексне дослідження суб'єктів трудового права, окреслення ролі і місця кожного суб'єкта трудового права у системі трудових правовідносин.

1. Загальна характеристика правосуб'єктності учасників трудових правовідносин

Характерною ознакою трудових правовідносин є наявність досить широкого кола суб'єктів, які можуть бути їх учасниками. Комплексний характер структури трудових правовідносин фактично і породжує їх численний суб'єктний склад. Що не вид трудових правовідносин — то нові суб'єкти. Але найхарактерніше Те, що майже в усіх видах трудових правовідносин незмінним учасником є роботодавець. Така універсальність його участі у трудових правовідносинах зумовлена насамперед тим, що самі трудові правовідносини виникають та існують у результаті реалізації власником (підприємцем) свого права найму робочої сили для досягнення поставленої мети. Тому решта учасників беруть участь у трудових правовідносинах нібито задля задоволення інтересів роботодавця.

Усіх суб'єктів трудових правовідносин можна поділити на дві групи: головні і другорядні.

Головні — це такі суб'єкти, які відіграють у трудових правовідносинах провідну роль і забезпечують існування самих трудових правовідносин. Серед головних суб'єктів можна виділити окремі підгрупи, що також відрізняються особливостями правового становища. Першу підгрупу становлять так звані обов'язкові суб'єкти: роботодавці і

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Похожие работы