Учет краткосрочных обязательств

План

  1. Поняття, оцінка та види короткострокових зобов’язань.
  2. Облік заборгованості по рахунках постачальників.
  3. Облік заборгованості по векселях виданих.
  4. Облік заборгованості із заробітної плати та пов’язаних з нею відрахувань.

 

1. Поняття, оцінка та види короткострокових зобов’язань

Зобов’язання – це заборгованість підприємства іншим підприємствам, організаціям та особам, яка виникає внаслідок здійснення фірмою різних угод.

Зобов’язання поділяються в залежності:

1) від порядку визначення суми:

  • фактичні – виникають на основі договору, контракту, одержаного рахунку, сума заборгованості по яких відома. Включають заборгованість по рахунках постачальників, виданих векселях, дивідендах до сплати, нарахованій заробітній платі, по одержаних авансах і т. д.
  • умовні (оціночні) – точна сума не може бути визначена до настання певної дати. Це заборгованість по податку на прибуток, по оплаті відпусток і т. д.

2) від термінів погашення:

  • короткострокові (поточні) зобов’язання – зобов’язання, які мають бути погашені протягом фінансового року або нормального операційного циклу – залежно від того, який з цих періодів виявиться довшим. До них належать: заборгованість за придбані, але не сплачені товари і послуги; короткострокові позики банку і поточна частина довгострокових позик; нараховані витрати; дивіденди до сплати; одержані аванси.

Короткострокові зобов’язання як в Україні, так і в зарубіжному обліку погашаються в результаті використання поточних (оборотних) активів або за рахунок утворення нових короткострокових зобов’язань

  • довгострокові зобов’язання – це зобов’язання, які мають бути сплачені впродовж терміну, що перевищує один рік. До них належать: зобов’язання по випущених облігаціях, по векселях виданих, по лізингу тощо.

  Оцінюються зобов’язання згідно з принципом собівартості за номінальною вартістю. Як правило, вона вимірюється поточною дисконтованою оцінкою очікуваного платежу. По короткострокових зобов’язаннях величина дисконту незначна і кредиторська заборгованість може бути виражена за своєю номінальною вартістю в сумі, що підлягає сплаті в майбутньому. По довгострокових зобов’язаннях сума дисконту, як правило, є суттєвою. Тому договірні платежі по процентах і погашенню довгострокової заборгованості повинні бути дисконтовані.

2. Облік заборгованості по рахунках постачальників

  Заборгованість постачальникам виникає при купівлі в них складських запасів (товарів, матеріалів) та інших матеріальних цінностей (ОЗ, нематеріальних активів тощо).

  Сума заборгованості визначається на основі рахунків постачальників.

  Кореспонденція рахунків при придбанні товарів в кредит залежить від системи обліку запасів:

1) за системою постійного (безперервного) обліку запасів: Д-т „Товари” К-т „Рахунки до сплати”

2) за системою періодичного обліку запасів: Д-т „Витрати на придбання” К-т „Рахунки до сплати”

  При оплаті заборгованості: Д-т „Рахунки до сплати” К-т „Грошові кошти”.

  Покупець може одержати від постачальника купівельну розрахункову знижку за прискорення оплати (дострокову оплату). В США ця умова вказується безпосередньо в рахунку постачальника. Якщо покупець дотримав умови, то він одержує знижку суми боргу (платить менше), якщо не дотримав – платить всю суму боргу.

  Купівельна знижка розраховується на підставі фактурної

1 2 3