Украинская икона

Ікона як мистецький феномен

Всякий твір мистецтва відображає органічну єдність. Поняття краси обов'язково переплітається з такими поняттями як гармонія, послідовність, естетичність. Такими ми бачимо шедеври світового мистецтва всіх часів. Також знаємо, що ікона дещо відрізняється від натуралістичного напряму мистецтва, хоча зберігає принципи послідовності композиції і гармонійного співвідношення кольору. Кількість тих, які можуть впізнати ікону поміж іншими напрямками мистецтва, продовжує зростати. Після розвалу Радянського союзу ікона стає дедалі більш популярною. Майже кожна католицька чи православна родина має у своєму домі ікони. Навіть у протестантському світі існує певний інтерес до ікони.

Що ж насправді відрізняє ікону від інших видів мистецтва? Обернена перпектива чи, може, схожість до фаюмського портрета? Щоб дати відповідь на це запитання, слід повернутися до джерел іконопису. Важливо розуміти, що ікона не виникла у вакуумі. Створенню ікони передувало християнське середовище, яке на той час терпіло переслідування. В дусі молитви і мучеництва народився тип образу, який Церква несе впродовж віків, зберігаючи всі його традиції та символи.

Фактично іконопис є чи не єдиним сакральним напрямком мистецтва, який, незважаючи на переслідування, живе і доповнюється вже близько двох тисяч років. Історія Церкви, як і історія ікони, крокують поруч.

Яке покликання ікони?

Найпершою метою ікони було відігравати роль священної книги для неписьменних. Христос прийшов у цей світ як Слово і як Образ. Актуальність цієї місії ікони залишається досі. Наші діти вчаться з малюнків

Коли підростають, уже вміють читати. Ікона передбачає цей прогрес і щоразу відкриває суттєвіші богословські та символічні значення, приховані у її зображеннях.

Суть ікони полягає в репрезентації невидимого, що нагадує нам про надприроднє і зосереджує нашу увагу на молитві та роздумах. Дуже часто Господь промовляє до наших сердець через очі. Відчуття зору є найсильніше з усіх решта людських чуттів. Це було визнано ще в ранньому християнстві як засіб кращого розуміння Євангелія задовго до того, як було винайдено друк.

Важливість графічного зображення є очевидною у настінних розписах, скульптурах і вітражах середньовіччя. Очевидним також є і той факт, що у ранній іконографії спостерігається дидактична спрямованість деяких ікон. Однак ця спрямованість, де б вона не проявлялася, завжди супроводжується благочестям, що і є метою ікони.

Якими аспектами слід керуватися досліджуючи ікону?

Коли думаємо про ікону, важливо пам'ятати про тривимірність іконічної реальності:

1.   наукове бачення

2.   мистецька ціність

3.   богословський аспект

Відкидаючи будь-який із цих вимірів, ми обмежуємо для себе цілісне розуміння ікони. Коли нехтуємо богословський аспект, робимо ікону історичною пам'яткою або документом, який несе вартісну інформацію про історію або фольклор, але разом з тим втрачає свою духовну сутність. Якщо ми відкидаємо науковий елемент - наражаємо себе на суб'єктивність, яка перешкоджатиме нам розрізняти суттєве і другорядне. А втрачаючи спроможність бачити цю відмінність, опиняємося перед небезпекою зміни для себе головної трансцендентальної правди, на якій наголошує ікона. Іґнорування естетичним елементом свідчить про явно хибне розуміння ікони. Не маємо на увазі, що виключно твори, виконані талановитими майстрами у

1 2 3 4 5

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные