Виды досуга современной молодежи

Ось вже два роки поспіль науковці Інституту соціальної та політичної психології АПН України проводять системне  відстеження причин ПОШИРЕННЯ НАРКОМАНІЇ І ЗАХВОРЮВАННЯ НА СНІД В УЧНІВСЬКОМУ ТА СТУДЕНТСЬКОМУ СЕРЕДОВИЩІ.

В комплексі дослідницьких методів – аналіз різноманітної статистики, фокус-групи з молоддю та  експертами – представниками різних органів, що працюють у сфері профілактики негативних явищ в молодіжному середовищі.   Багатий матеріал для роздумів дають масові опитування школярів – старшокласників, учнів професійно-технічних ліцеїв та училищ, студентів вищих навчальних закладів. Щороку анкетуємо трохи більше двох тисяч хлопців і дівчат, що мешкають в селах і селищах, малих, середніх та великих містах усіх регіонів України. Аналізуючи дані  опитувань, помічаємо чимало цікавих тенденцій у молодіжному середовищі. Вважаємо обов’язком поділитися своїми спостереженнями з читачами “Освіти”.

Не будемо жахати читача статистикою, яка відображує  поширення  серед молоді пияцтва, наркоманії та захворювання на ВІЛ/СНІД. Ці дані стрічаються  в газетах мало не щономера. Банальна і сентенція: негативи породжені способом життя, опущеним рівнем духовності суспільства, занедбаним станом культури.

Давайте краще подивимося на дозвілля молодих людей їхніми очима. Яким вони його бачать, що вподобають, які зміни в захопленнях сталися останнім часом? І як саме воно пов’язане зі шкідливими звичками юнаків і дівчат.

Серед позитивних змін, що відбулися протягом останніх двох років, можна помітити такі. Дещо більше молоді люди  стали виконувати різні роботи по дому, на присадибних ділянках, рукодільничати, майструвати,  займатися домашніми тваринами, проводити час зі своєю родиною, зрештою, підробляти, щоб мати додаткові кошти на життя

При цьому, працює на присадибних ділянках  сільських дітей вдвічі більше в процентному відношенні, ніж міських, і в півтора рази більше, ніж селищних. Зате займається домашніми тваринами втричі більше міських дітей, ніж селищних і значно більше, ніж сільських. . Хоча на селі  термін “доглядати домашніх тварин”  означає серйозну працю, а в місті – бавитися хом’ячком чи вигулювати кота. Різними домашніми роботами значно частіше займаються дівчатка, ніж хлопці, учні шкіл і ПТУ, аніж студенти. Найменше, як не дивно, прилучена до  всіх видів домашніх клопотів та захоплень молодь, що мешкає в селищах міського типу.

Дещо посилився потяг юнаків і дівчат  до проведення дозвілля у родинному колі.

Досить  помітно   зменшилася за рік, головним чином за рахунок мешканців СМТ, кількість юнаків і дівчат, які вільний час віддають переглядові телепередач чи відеофільмів. При цьому, коротають час біля телевізора  більше дівчата, ніж хлопці, школярі, аніж учні ПТУ та студенти. Поряд з цим майже на два відсотки зросла кількість любителів комп’ютерних ігор та інтернет-спілкування.

  Про взаємозв'язок захоплення Інтернетом і поширенням наркоманії та алкоголізму варто сказати окремо. Серед фахівців, що займаються проблемами шкідливих звичок молоді – соціальних працівників, лікарів, працівників міліції – існує думка, що чималу роль у  поширенні наркоманії й алкоголізму відіграє реклама психотропних речовин у засобах масової інформації й особливо в Інтернеті. Ми не схильні вбачати тут прямий  причинно-наслідковий взаємозв'язок, однак з опитувань  усе-таки випливає, що ті, хто має багатий досвід уживання наркотиків, утроє частіше “ходять” до Інтернету, ніж ті, хто жодного разу не пробував наркотиків. Ті, хто неодноразово бував

1 2 3

Похожие работы