Уильям Джеральд Голдинг

ГОЛДІНГ (Golding), Вільям

19 вересня 1911 р. – 19 червня 1993 р.

Нобелівська премія по літературі, 1983 р.

Англійський письменник Вільям Джеральд Голдінг народився в селі Сент-Колам-Майнер (графство Корнуолл). Його батько, шкільний вчитель Алік Голдінг, про якого згодом син відзивався як про блискучого ерудита, був раціоналістом, мати – феміністкою. Молода людина вчилася в мальборській середній школі і в Оксфордському університеті, де за бажанням батьків протягом двох років вивчав природні науки. Потім Голдінг, який писав з 7 років, почав займатися англійською філологією і в 1934 р. , за рік до здобуття ступеня бакалавра мистецтв, випустив збори віршів.

Закінчивши Оксфорд, Голдінг перший час працював в соціальній сфері; у цей період він писав п'єси, які сам же ставив в невеликому лондонському театрі. У 1939 р. початкуючий літератор одружується на Енн Брукфілд, спеціалістці по аналітичній хімії, і влаштовується викладати англійську мову і філософію в школу єпископа Водсворта в Солсбері, де він пропрацював за вирахуванням військових років до 1961 р.

З 1940 по 1945 р. Голдінг служить у військово-морському флоті. До кінця війни він командував ракетоносцем і брав участь у висадці союзників в Нормандії. Після звільнення з флоту Голдінг повертається до викладацької діяльності в Солсбері, де незабаром приступає до вивчення старогрецької мови і пише чотири романи, жоден з яких опублікований не був. Проте він продовжує свої літературні досліди, і в 1954 р. , після того, як рукопис його романа відкинув двадцять один видавець, видавництво «Фейбер енд Фейбер» випускає «Повелителя мух» ("Lord of the Flies"), і роман негайно стає у Великобританії бестселером. Не дивлячись на те що вже наступного року «Повелитель мух» здалека і в Америці, популярність у американського читача Голдінг завоював лише після перевидання романа в 1959 р

Ще більше визнання письменник отримав в 1963 р. , коли англійський режисер Пітер Брук зняв по роману фільм.

Друга світова війна зробила вирішальний вплив на погляди Голдінга, який, виходячи з досвіду військових років, говорив: «Я почав розуміти, на що здатні люди. Всякий, що пройшов війну і що не зрозумів, що люди творять зло подібно до того, як бджола проводить мед, – або сліпий, або не при своєму розумі». Низовинна природа людини стає головною темою «Повелителя мух». Цей роман, який по популярності не поступався «Над прірвою в житі» Дж. Д. Селінджера, розійшовся накладом більше 20 млн. екземплярів. Книга була задумана як іронічний коментар до «Коралового острова» Р. М. Баллантайна, пригодницькій історії для юнацтва, де оспівуються оптимістичні імперські представлення вікторіанської Англії.

Сюжет «Повелителя мух» зводиться до опису того неминучого процесу, в результаті якого група висаджених на незаселеному острові підлітків, вихідців з середнього класу, поступово перетворюється на дикунів. Їх взаємини з демократичних, раціональних і етичних стають тиранічними, кровожерливими і порочними – справа доходить до первісних обрядів і жертвопринесень. У символічному плані роман є швидше релігійною, політичною або психологічною притчею, ніж реалістичним оповіданням. Характер іносказання творів Голдінга викликав багаточисельні критичні спори. Деякі критики стверджували, що іносказання не лише обтяжує оповідання, але є, крім усього іншого, претензійним, недоречним і натягнутим. У 1961 р. , пропрацювавши рік в Холлінзколледжі у Віргінії (США), Голдінг припиняє викладацьку діяльність і повністю посвячує себе

1 2 3

Похожие работы