Владимир Мономах - выдающийся полководец и государственник Русской земли

Зміст

Вступ.  

І. Володимир Мономах - найвидатніший полководець і державотворець Руської землі 

2. 1. Переяславський князь.  

2. 2. Київський престол.  

ІІ. «Поученіє» Володимира Мономаха.  

3. 1. Автор писання і час.  

3. 2. Будова та зміст „Повчання".

3. 3. Походження і джерела.  

3. 4. Характер.  

Висновки та узагальнення.


Вступ

Перлина давньоруського письменства, сладений у ХІІІ ст

галицькоко-волинський літопис розпочинається похвалою героєві одного з нарисів цієї книжки, князеві Роману Мстиславичу. У похвалі мовиться, що Роман «преміг всі язичницькі народи мудрістю свого розуму», виявляв велику хоробрість і полководницьке вміння. Літописець підкреслює, що у всьому тому Роман «наслідував діда свого Мономаха, котрий переміг поганих ізмаілтян, яких звуть половцями, відігнав отрока до Обезів (Грузії), за Залізні ворота, а Сирчан залишився біля Дону, харчуючись рибою. Тоді Володимир Мономах пив золотим шоломом Дон, захопив всю землю половців, прогнав окаянних агарян. Після смерті Мономаха у Сирчана залишився єдиний гудець Орь. І послав його Сирчан до Обезів, так сказавши: «Володимир помер. Повернись, брате, піди до своєї землі! Предай Отрокові ці мої слова, заспівай пісень половецьких, якщо ж не захоче повернутись, дай йому понюхати траву, що зветься ємшан». Отрок не захотів ні повертатися, ні слухати пісень. І тоді Орь дав йому ту траву. Й коли він її понюхав, то заплакав і мовив: «Ліпше в свою землю кістками лягти, ніж на чужій уславитися». І пішов він до своєї землі…»

      Як показали фольклористи, перед нами – уривок половецької пісні, складеної в ХІІ ст. З неї видно якою гучною була слава видатного полководця і правителя Володимира Мономаха, коли навіть найлютіші вороги з такою шаною і стахом перед померлим вже героєм оспівали його.

      Своє «Повчання дітям» князь Володимир Мономаж написав у досить поважному віці, про що свідчать слова: «сидячи на санях (тобто готуючись до смерті), помолився в душі своїй і воздав хвалу Богові, що він мене до сих днів, грішного, допровадив».

І. Володимир Мономах - найвидатніший полководець і державотворець Руської землі

2. 1. Переяславський князь.

 Володимир Мономах — князь чернігівський, переяславський і великий князь київський, онук Ярослава Мудрого син Всеволода Ярославича й дочки візантійського імператора Костянтина Мономаха. Серед князів Київської Русі того часу, яких найчастіше згадують у середньовічних джерелах, його зображують як найвидатнішого державу творця й полководця Руської землі кінця XI початку XII ст. Саме він розпочав героїчні боротьбу й здобув блискучі перемоги над половцями, що становили головну загрозу для Київської держави. У деяких джерелах припускають, що п'ятнадцятирічний Володимир Мономах брав участь у битві з половцями 1068 року хоч для русичів вона закінчилася поразкою це була перша й остання невдача майбутнього полководця.

Після того, як Володимир Мономах став переяславським князем (князівство лежало ні кордоні з половецькою Ордою), він вирушив у похід і за Сулою розбив війська кочівників. Це була перша велика перемога руських князів над половцями за декілька років.

1 2 3 4 5 6 7