Внутрибанковский аудит валютных операций
План
Внутрішньобанківський аудит валютних операцій.
Операції з конвертації готівкової іноземної валюти.
Аудит валютної позиції банку.
Список літератури.
Внутрішньобанківський аудит валютних операцій
Операції з іноземною валютою та валютними цінностями є важливим напрямом діяльності сучасного банку. Ці операції досить різноманітні, і потребують певної класифікації. Насамперед валютні операції поділяють на торговельні та неторговельні, поточні й операції, що пов’язані з рухом капіталу, термінові операції, власні операції банку та операції, що здійснюються за дорученням клієнтів. Отже, існують різні типи валютних операцій, що має враховуватися у процесі управління банківським бізнесом.
Основними напрямами аудиту валютних операцій комерційного банку є:
- ·оцінювання діяльності банку на валютному ринку, його конкурентоспроможності;
- ·визначення рівня ефективності залучення та використання ресурсів в іноземній валюті;
- ·дотримання нормативів НБУ у сфері валютних операцій;
- ·дотримання правил купівлі-продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України та міжнародних валютних ринках;
- ·дотримання правил відкриття та обслуговування поточних та депозитних рахунків фізичних осіб та суб’єктів підприємницької діяльності;
- ·дотримання порядку функціонування кореспондентських рахунків банків-резидентів і нерезидентів в іноземній валюті та кореспондентських рахунків банків-нерезидентів у валюті України;
- ·виконання функцій агента валютного контролю;
- ·дотримання правил здійснення валютно-обмінних операцій через каси та пункти обміну іноземної валюти;
- ·дотримання достовірності та встановленого порядку формування звітності про валютні операції;
- ·дотримання встановлених вимог щодо декларування валютних цінностей, які належать банку та перебувають за межами України;
- ·дотримання вимог валютного законодавства під час проведення власних валютних операцій банку.
Підрозділ банку, що виконує функції аудиту, має бути забезпечений законодавчими та нормативними документами у сфері валютного законодавства та здійснювати їх моніторинг. До таких документів належить:
- Декрет Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 р. № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».
- Правила використання готівкової іноземної валюти на території України (Постанова Правління НБУ від 26 березня 1998 р
- Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України (Постанова Правління НБУ від 12 грудня 2002 р. № 502).
- Інструкція про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями (Постанова Правління НБУ від 24 березня 1999 р. № 136).
- Про введення обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті на користь резидентів — юридичних осіб (Постанова Правління НБУ від 4 вересня 1998 р. № 349).
- Інструкція про порядок відкриття та використання рахунків у національній та іноземній валюті (Постанова Правління НБУ від 18 грудня 1998 р. № 527).
- Положення про відкриття та функціонування кореспондентських рахунків банків-резидентів та нерезидентів в іноземній валюті та кореспондентських рахунків банків-нерезидентів у гривнях (Постанова Правління НБУ від 26 березня 1998 р. № 118).
- Правила здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України (Постанова Правління НБУ від 18 березня 1999 р. № 127).
- Про внесення змін до Правил бухгалтерського обліку уповноваженими банками України обмінних операцій в іноземній валюті та банківських металах (Постанова Правління НБУ від