Возрастные особенности дыхания и органов пищеварения
План
1. Анатомо-фiзiологiчнi особливостi органiв дихання.
2. Травлення. Органи травлення.
1. Анатомо-фiзiологiчнi особливостi органiв дихання
Дихальний апарат об’єднує органи організму людини, в яких циркулює вдихуване (збагачене киснем) та видихуване (насичене вуглекислим газом) повiтря. Цей необхідний для життєдіяльності процес і складає поняття дихання. До дихального апарату належить:
- порожнина носа з приносовими пазухами,
- носова частина глотки,
- гортань,
- трахея,
- бронхи,
- легенi.
Порожнина носа - початкова частина дихального апарату. Вдихуване повітря яке потрапляє через нiздрi в порожнину носа, пiдiгрiвається, зволожується, очищається вiд пилу.
Гортань. Повiтря з носової частини глотки переходить в ротову, а далi в гортань. Виконує такi функцiї:
1) проведення повiтря,
2) ф-цiя голосового апарату.
Гортань розмiщена в переднiй частинi шиї на рiвнi 4-6 шийних хребцiв. Скелет гортанi становлять хрящi (щитоподiбний, перстнеподiбний, надгортанник, черпакуватий, рiжкуватий, клинеподiбний).
Трахея - має форму трубки, яка не спадається i завжди зяє. Довжина її у дорослого 9-15 см, дiаметер 1,5-2,7 см. Трахея є безпосереднiм продовженням гортанi i починається на рiвнi 6-7 шийних хребцiв. У цьому мiсцi поділяється на 2 головнi бронхи: правий i лiвий. Вона розмiщена по середнiй лiнiї тiла.
Бронхи. Подiляються на правий i лiвий
Легенi. Права i лiва - масивнi органи, що займають бiльшу частину грудноiї порожнини, розмiщуючись у вiдповiдних її половинах по обох боках середостiння. За формою порiвнюють з конусом, верхiвка якого обернена до гори. Кожна легеня покрита - плеврою. Це тонка, блискуча слизова оболонка, що складається з двох листкiв - легеневого i пристiнкового.
Пiд середостiнням розумiють комплекс органiв, розмiщених мiж правою i лiвою середостiнною плеврою.
Механiзм дихання. При вдиху скорочуються дихальнi м’язи, пiднiмаються ребра, грудна клiтка стає ширшою i збiльшується її передньо-заднiй розмiр. Дiафрагма при цьому скорочується, i збільшується порожнина грудної клітки. Все це призводить до змiни внутрiшньогрудного тиску i повiтря йде в легенi.
При видиху ребра i грудна клiтка опускаються донизу пiд дiею м’язів, а дiафрагма вiдтiснюється до гори. При цьому об’єм грудної порожнини змінюється, легенi скорочуються i з них виділяється повiтря.
2. Травлення. Органи травлення.
Значення процесів травлення та всмоктування поживних речовин в шлунково-кишковому тракті для життєдіяльності організму людини.
Життя організму неможливе без поповнення його тканин енергією, будівельним матеріалом, вітамінами, мінеральними речовинами і водою. Воно здійснюється за рахунок