Высмеивание без основных претензий буржуа Журдена
Тема: Висміювання безпідставних претензій буржуа Журдена на аристократизм, інтелігентність і освіченість. Виховний потенціал твору.
Мета: показати, як Мольєру за допомогою сміху вдалося викрити в комедії «Міщанин-шляхтич» марнославство, пихатість та інші людські вади; охарактеризувати образи Журдена, Доранта, Клеонта та інших дійових осіб; формувати уміння учнів давати характеристику героям, критично мислити, обґрунтовувати власну думку; виховувати учнів у дусі загальнолюдських моральних цінностей та естетичних ідеалів.
Обладнання: текст комедії «Міщанин-шляхтич», таблиці, портрет Ж. Б. Мольєра, музичний фрагмент із опери Ж. Б. Люллі, малюнки-асоціації учнів до п’єси.
Зазирнемо в таїну душі людської
крізь видимий світові сміх
і незримі, незнані йому сльози…
М. В. Гоголь
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя. У всі часи, в усі епохи кожен представник роду людського претендує на звання Людини і кожен по-своєму прагне його заслужити.
Бути Людиною — велике мистецтво. Як не кожен художник може створити шедевр, так і не кожен зуміє досягти краси у взаєминах, вчинках, почуттях. Як і колись, так і тепер, на порозі III тисячоліття, розуміння справжніх якостей людини не змінилося.
Сьогодні протягом уроку ми будемо шукати відповіді на проблемні питання:
• Що значить бути Людиною?
• Якою повинна бути справжня Людина?
Аристократизм, шляхетність. .
«Найголовнішого очима не побачиш»,— говорив Маленький принц. Тож спробуємо зазирнути в таїну душі людської героїв п'єси Ж. Б. Мольєра «Міщанин-шляхтич».
Запис теми, звернення до епіграфа уроку.
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда - аналіз образу Журдена.
Вчитель. У центрі нашої уваги буде образ головного героя комедії – пана Журдена.
1) Спочатку погляньмо на пана Журдена очима героїні, яка висміює його найбільше, – пані Журден. Учні можуть зачитати цитати з твору:
- «Мені просто сором дивитися на все, що ти виробляєш. Власної господи не впізнаєш! Можна подумати, що в нас щодня якесь свято; тільки те й робиться, що з ранку й до смеркання на скрипках тирликають та пісень горлають. Бідні сусіди ніколи не мають спокою. »
- «Що це ти нап’яв на себе, чоловіче? Чи не здумав часом людей посмішити, що вбрався, наче городнє опудало? Чи хочеш, щоб на тебе всі пальцями тицяли?»
- «А чи не пішов би ти краще до школи, щоб тебе там добре відшмагали на старості літ»
- «Та ти зовсім з глузду з’їхав, чоловіче! І всі вигадки почалися в тебе відтоді, як ти з отими аристократами злигався. »
2) Чим досягнуто комічного ефекту в образі Журдена? (Пан