Информатика как наука

Інформатика як наука

Інформатика – фундаментальна природна наука, що вивчає всі аспекти отримання, зберігання, переробки і використовування інформації за допомогою ЕОМ і інших технічних засобів.

Інформатика – науковий напрям, що займається вивченням законів, методів і способів накопичення, обробки і передачі інформації за допомогою ЕОМ і інших технічних засобів; група дисциплін, що займаються різними аспектами вживання і розробки ЕОМ; прикладна математика, програмування, програмне забезпечення, штучний інтелект, архітектура ЕОМ, обчислювальні мережі (тлумачний словник по інформатиці).

Важливо відзначити, що:

1.   Інформатика займається вивченням самих загальних питань обробки інформації, інформації взагалі, тоді як інші науки займаються обробкою інформації, яка складає зміст лише даних наук;

2.   Інформатика має справу лише з машинною обробкою інформації.

Наука інформатика почала своє становлення лише з 50-х років 20-го століття, коли з'явилися перші комп'ютери. До того часу методи обробки інформації, звичайно, існували (пригадаємо, наприклад, бібліотечні або лікарняні каталоги), але вони не мали загальної серйозної наукової основи. Та основа, яка використовувалася ними, могла бути описана в популярній статті в журналі «Наука і життя» в розділі «Наукова організація розумової праці». По справжньому наукова основа для обробки інформації з'явилася лише при  використовуванні комп'ютерів.

Як і інші науки, які прийнято ділити на теоретичні і прикладні (наприклад, фізику, біологію), інформатика теж складається з наукових напрямів, які можна назвати теоретичною і прикладною інформатикою. Кожний з цих розділів у свою чергу можна ділити і далі. Розглянемо основні напрями інформатики.

Предмет, задачі і структура курсу

При вивченні будь-якої дисципліни необхідно почати з поняття того, що це за дисципліна, що вона вивчає

Розкриємо значення  терміну - "інформатика", який безпосередньо пов'язаний з поняттям інформації. Термін "інформатика" виник порівняно недавно. Йому передував інший термін - "документалістика", що уживався для визначення діяльності по збору, зберіганню і розповсюдженню документів. З роками поле діяльності документалістики різко зросло - вона перетворилася на наукову дисципліну по збору, розповсюдженню, переробці і використовуванню інформації.

З появою ЕОМ і зростанням масштабів їх вживання з документалістики виникла нова галузь знань, що одержала в даний час найменування "інформатика".

Що ж таке інформатика? У вітчизняній науковій літературі поки що не склалося остаточне визначення цього поняття. Автори дають різні формулювання. Необхідно вказати на два важливі моменти, що лежать в основі цього поняття.

По-перше, інформатика застосовується для характеристики людської діяльності, яка охоплює процеси збору, отримання, зберігання, пошуку, переробки, передачі і використовування інформації. Інформатика є самостійною галуззю народного господарства з своїм виробничим персоналом і виробничими фундаціями, перш за все - засобами обчислювальної техніки, необхідними для обробки інформації. Подальший розвиток інформатики як галузі багато в чому визначатиметься вдосконаленням елементної бази і програмного забезпечення технічних засобів, що використовуються.

По-друге, під терміном "інформатика" розуміється фундаментальна наукова дисципліна, яка покликана вивчати структуру і властивості інформації, а також закономірності її обробки. Предметом вивчення науки інформатики є процеси збору, передачі, переробки, зберігання і використовування інформації.

Інформатика - це сфера людської діяльності, пов'язана

1 2