Организация технологии учетного процесса

План

1. Організація облікових номенклатур.

2. Організація носіїв облікової інформації.

3. Методика і техніка розробки форм носіїв облікової інформації

4. Організація забезпечення носіями облікової інформації.

5. Організація руху носіїв облікової інформації.

6. Організація архіву носіїв облікової інформації

 

1. Організація облікових номенклатур.

 Облікова інформація має досить складну структуру, а тому в спеціалізованій літературі існує декілька варіантів її класифікації. Очевидно, що значна кількість класифікаційних ознак, що мають право на існування. Отже вищевказана її багатозначність, потребує організації облікової інформації.

 Згадаймо з розділу 2, що облікова інформація не є хаотичним потоком в межах облікової системи. Вона рухається і видозмінюється за встановленою схемою “вхід до системи - система - вихід із системи”. Якість цього руху та його швидкість залежить від підготовчих робіт по упорядкуванню вхідної інформації, проектування раціонального проходження інформації через систему та групування інформації на виході із системи в розрізі її споживачів.

 Мова йдеться про інформацію щодо об’єктів в обліку їх стан, форми і функціонування, рух і т. п. Такі дні, представлені у вигляді переліку мають назву облікової номенклатури. Зрозуміло, що вирішення поставлених вище завдань можливе за умов організації сукупності облікових інформаційних даних щодо господарських фактів і операцій, тобто організації облікових номенклатур.

 Облікові номенклатури формуються під впливом господарської діяльності суб’єкту господарювання. Оскільки вони характеризують об’єкти обліку, згадаймо із курсу “Бухгалтерський облік в бюджетних установах" склад об’єктів бухгалтерського обліку виконання кошторису. Зокрема до них відносяться:

  • доходи загального фонду;
  • доходи спеціального фонду;
  • грошові кошти (безготівкові, готівкові);
  • видатки ( в розрізі касових і фактичних; видатків із загального та спеціального фондів);
  • розрахунки з дебіторами і кредиторами (серед яких слід виділити розрахунки з оплати праці, зі стипендіальних виплат, з постачальниками і підрядчиками, з іншими кредиторами та дебіторами);
  • інші зобов’язання ( довгострокові і короткострокові );
  • необоротні активи ( основні засобі; інші необоротні матеріальні активі; нематеріальні активи );
  • матеріальні запаси ( виробничі запаси; тварини на вирощуванні і відгодівлі; малоцінні та швидкозношувані предмети; матеріали і продукти харчування; готова продукція; продукція сільськогосподарського виробництва );
  • капітал бюджетних установ ( фонд у необоротних активах; фонд у малоцінних та швидкозношуваних предметах; результат виконання кошторису ).

 Відмітимо, що класифікація облікових номенклатур за об’єктами обліку є початком їх організації. Очевидно, що в установах, які впродовж певного часу здійснюють господарську діяльність, не виникає проблем з формулюванням такої класифікації

Новоствореним установам раціонально користуватись як основою для розробки групувань облікових номенклатур інструктивними матеріалами по порядку відображення господарських операцій бюджетних установ і організацій в системі плану рахунків бухгалтерського обліку.

 Наступний крок - характеристика та розробки облікових номенклатур за об’єктами обліку. Відповідно до цього визначається шлях руху та обробки інформації від входу в систему до виходу її із системи.

 Згадаймо, що весь процес бухгалтерського обліку поділяється на етапи первинного, поточного та підсумкового обліку. Оскільки облікові інформаційні потоки проходять по всім зазначеним етапам, слід ідентифікувати облікові номенклатури щоджо кожного з етапів. При цьому, для повноти, конкретизації адресності та призначення облікової інформації слід виділяти відповідно:

  На стадії первинного обліку:

  • пункт “складові характеристики облікової номенклатури” (зазначені дані необхідні як для формування повноцінної достатньої загальної характеристики облікової номенклатури, так і для проектування нових форм документації. Фактично даним пунктом ми визначаємо майбутні реквізити конкретної інформаційної сукупності. Згадаймо, із курсу “Теорії бухгалтерського обліку”, що реквізит є мінімальною структурною одиницею, що є обов’язковими для повної характеристики предмету. Поняття мінімальність реквізиту слід розуміти як відсутність можливості і доцільності подальшого його поділу. В цілому реквізити поділяються на реквізити - ознаки (№ документа, назва запасів, необоротних активів, кредиторів, дебіторів і т. п. ) та реквізити - основи (кількість товарно-матеріальних цінностей, ціна, сума і т. п).
  • пункт “причина виникнення факту” (зазначена інформація характеризує джерело надходження інформаційних потоків та причину їх виникнення. Під джерелами інформаційних потоків в даному випадку слід розуміти контрагентів фінансово-господарських відносин (установи), що призвели до зазначеної операції. При визначенні суб’єктів зазначених відносин слід користуватись традиційною схемою. В свою чергу під обставинами, що спричинила утворення зазначених інформаційних потоків слід розуміти причину, виникнення операції. До них відносять придбання товарно-матеріальних цінностей, настання терміну нарахування та виплати заробітної плати, стипендій, вибуття товарно-матеріальних цінностей, необхідність здійснення господарських видатків, видатків на відрядження, виявлення під час інвентаризації надлишків чи нестачі товарно-матеріальних цінностей і т. п. )
  • пункт “документи в яких фіксується факт господарської операції” (включають в себе дані щодо первинної документації, в якій вперше з’являється інформація щодо даної трансакції. До них відносять рахунки-фактури, товарно-транспортні накладні, накладні-вимоги, прибуткові та видаткові ордери, лімітно-заборні картки, акт приймання-передачі, акти списання, табель обліку використаного робочого часу” і т. п. )
  • пункт “задачі, в яких використовується дана інформація” (визначаються відповідно до напрямків бухгалтерського обліку, в яких знаходять відображення відповідної операції. Так, придбання медикаментів в порядку планових платежів має безпосереднє відношення до таких напрямків бухгалтерського обліку:

облік медикаментів і перев’язувальних засобів;

облік розрахунків в порядку касових платежів;

облік касових видатків.

В той же час отримання медикаментів в порядку гуманітарної допомоги відображається в колі завдань:

обліку медикаментів та перев’язувальних засобів;

обліку доходів бюджетних установ. )

  На стадії поточного обліку:

  • пункт “облікові реєстри, в яких фіксуються дані первинного обліку” (визначають коло відомостей, накопичувальних відомостей, карток, книг і інших носіїв інформації поточного етапу бухгалтерського обліку);
  • пункт “реквізити облікових реєстрів” є також важливою характеристикою облікових номенклатур поточного обліку. Як і первинні документи, облікові реєстри, що уявляють собою певний вид носіїв облікової інформації, призначених для систематизації і накопичення інформації первинних документів, для відображення на рахунках бухгалтерського обліку і звітності.

 

1 2 3 4 5 6 7 8

Похожие работы