Промышленный переворот в Англии

План

1. Передумови промислового перевороту.
2. Торгова і колоніальна експансія Англії.
3. Інтенсифікація сільськогосподарського виробництва, розвиток капіталістичного фермерства.
3. 1 Передумови аграрної революції
3. 2 Аграрна революція і її наслідки
4. Розвиток науки, промисловості і транспорту.
5. Список літератури

1. Передумови промислового перевороту.
У 60е рр. XVIII в. у Великобританії раніше, ніж в інших країнах, почався промисловий переворот.
Однією з передумов промислового перевороту стало значне накопичення капіталу, яке проходило різними шляхами, у тому числі і за допомогою зростання державного боргу, а отже, і зростання податкового обкладення. Причому крупний капітал концентрувався в руках невеликої кількості людей, які були здатні надати державі засоби для ведення війни. Накопичення капіталу відбувалося завдяки швидкому розвитку торгівлі, а також відкритому пограбуванню Індії.
Важливими чинниками процесу накопичення капіталу з'явилися остаточне знищення класу селянства і повний перехід сільського господарства на капіталістичний шлях.
До найважливіших передумов промислового перевороту належить Англійська буржуазна революція, що усунула перешкоди для розвитку капіталістичних відносин. Вона відкрила шлях для швидкого зростання продуктивних сил, затвердила буржуазну власність на землю, дала могутній поштовх аграрному перевороту і прискорила утворення національного ринку. Відбувся перехід від середньовічної феодальної монархії до монархії буржуазної. Політичний союз земельної і фінансової аристократії, що склався, був довготривалим і порівняно міцним. Цей союз, що перетворився надалі на союз землевласників і всього класу буржуазії, забезпечував відносну стійкість англійської монархії. При цьому аристократія, зберігши монополію політичної влади, враховувала інтереси буржуазії.
Поза сумнівом важливим чинником, що стимулює промислову революцію в Англії, була іноземна конкуренція

Зокрема, в цей період Англія зазнавала певні труднощі в збуті на світовому ринку свого металу і бавовняних тканин, де серйозну конкуренцію їй складали Росія, Швеція і Індія з її традиційно якісними і яскраво забарвленими природними фарбниками ситцями. Перемогти конкурентів можна було тільки за умови налагодження фабричного виробництва і випуску дешевшою і якіснішою, а значить, і більш конкурентоздатній продукції.
Все більше накопичення капіталу супроводжувалося можливостями його вигідного використання, що збільшувалися. Війни XVIII в. майже всі супроводжувалися захопленням нових колоній: у раніше придбаних колоніях росло багатство і збільшувалося населення. У американських колоніях налічувалося близько 200 тис. жителів в 1700 р. і від 1 до 2 млн. — через 50 років. У 1734—1773 рр. біле населення британської Вест-індії зросло з 36 тис. до 58 тис. , зросла і кількість рабів.
Вест-Індія була найбільш вигідною зі всіх британських володінь. У 1790 р. в неї було вкладено 70 млн. ф. ст. проти 18 млн. ф. ст. на Далекому Сході, і торгівля Вест-індії з Англією майже удвічі перевищувала імпорт і експорт Ост-Індійської компанії.
Таке безперервне збільшення колоніального багатства і торгівлі забезпечувало ринок для британських товарів, що все розширювався, який вже не міг бути насичений домашньою промисловістю із-за ручних методів виробництва. Крупні ж і затяжні війни XVIII в. , які велися регулярними арміями, не тільки приводили до безперервного попиту на британські товари, але і викликали попит на спеціальні, стандартизовані товари.
Технічні винаходи були зроблені в кінці XVIII в. саме тому, що умови того періоду примушували людей шукати вирішення проблеми масового виробництва товарів, що накопичення капіталу досягло рівня, при якому стало можливим повністю використовувати методи масового виробництва.

1 2 3 4 5 6 7

Похожие работы