Сила воображения. Дмитрий Павлычко - Гном
Тема: Сила уяви. Дмитро Павличко «Гном»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати творчу уяву, вміння формувати оцінні судження; збагачувати мовлення школярів образними словами і висловами; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
- Організаційний момент
- Мовленнєва розминка
- Робота над скоромовкою
Інна пасла індичат.
Подалися вони в сад.
Ігноруючи її,
Заблукали в гущині.
Інна каже: «Накажу!
Все індичці розкажу!».
А вони кричать завзято:
«Наша мама — інкубатор!».
- Гра «Віднови слово»
— Читайте слова у стовпчиках, уявляючи на місці риски вказані букви, які позначають приголосні звуки. Другого разу читайте слова рядочками.
дз дж ф щ
_еркало _міль ша_а я_ірка
_иґа б_ола жира_ _ічки
ґу_ик хо_у ке_ір до_ик
кукуру_а си_у зе_ір _ітка
_воник _ерело _ермер бли_ить
_юрчати їж_у про_есія бор_
_венить _ем порт_ель _иглик
_енькає бу_у _утбол _авель
III. Перевірка домашнього завдання
Конкурс на краще виразне читання вірша Д. Павличка «Мрія» (с. 104).
Розповіді учнів про свою мрію.
- Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю українського поета Дмитра Павличка.
- Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання вірша Дмитра Павличка «Гном» (с. 105)
1) Робота над заголовком вірша.
— Чи можете ви пояснити значення слова гном? (Казкова істота, дух у вигляді потворного бородатого карлика, що нібито жив у надрах землі і охороняв підземні багатства. )
2) Гра «Передбачення».
— Якими бувають гноми? (Бувають добрими і злими. )
— А якого хотіли б зустріти ви? Чому?
— Хто із вас хотів би стати гномом?
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші «Гном»?
3) Читання вірша вчителем.
— Хто зустрів гнома? (Гнома зустрів хлопчик. )
4) Словникова робота.
Довідкове бюро
Небіж — син брата або сестри (про рідних, двоюрідних, троюрідних); племінник. Звертання до чоловіка, молодшого за віком. Бідолаха.
Читання стовпчиків слів (згори вниз і навпаки)
Біду сива
небоже жона
мимохіть радість
чародійна малесеньким
— Як ви розумієте слово мимохіть? Доберіть до нього синоніми. (Мимоволі, ненароком)
— Доберіть синонім до слова жона. (Дружина)
— Серед поданих слів знайдіть антоніми
Фізкультхвилинка
5) Повторне читання вірша вголос.
— Якою уявляєте родину гномів?
— А їхню машинку?
— Що в цьому вірші казкового?
— Як ви вважаєте, чому хлопчик відмовився перетворитися на гнома?
6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте опис гнома.
— Про що попросив його хлопчик?
— Чи зміг би гном виконати це прохання?
— Що для цього він мав би зробити?
— Прочитайте, яким би було життя хлопчика після перетворення.
7) Читання вірша за особами.
— З якою інтонацією прочитаєте слова хлопчика? гнома?
8) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте малюнок.
— Кого ви на ньому бачите?
— Яким зображено хлопчика? гнома?
— Який епізод вірша проілюстрував художник?
9) Гра «Знайдіть риму».
Жона —. . . (вікна). Мухомора —. . . (скора).
Ніс —. . . (ліс). Мимохіть —. . . (підвезіть).
Біду —. . . (піду).
- Підсумок уроку
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що найбільше сподобалося?
VII. Домашнє завдання
Придумати продовження пригод гномів у лісі.