Структура юридических клиник. Требования к организации работы юридических клиник

План
1. Структура юридичних клінік
2. Вимоги до організації роботи юридичних клінік


1). Якщо розглядати юридичну клініку в конкретній організаційній формі, то слід зауважити, що універсальної моделі не існує. І, мабуть, не повинно існувати, бо тим самим існує можливість позбавити організаторів цієї дуже важливої справи такого необхідного елементу, як ініціатива. Тоді розраховувати на подальший розвиток клінічної освіти не можливо. У процесі роботи координатор має право надавати обов’язкові до виконання вказівки в межах своїх повноважень, які встановлюються положенням (статутом) про юридичну клініку, а також делегувати окремі права та обов’язки студентам і студентському директору.
Координатор особисто зобов’язаний вести прийом клієнтів і працювати зі студентами, а також вести облік і статистику справ, в тому числі і на електронних носіях. На координатора клініки покладено обов’язок забезпечення зберігання справи клієнта та інших документів, що стосуються діяльності клініки, ведення обліку зустрічей студентів з клієнтами, організації роботи студентів в клініці по прийому та консультуванню клієнтів, заповнювати за результатами співбесіди на клієнта анкету встановленого зразка та укладати з ним угоду про ведення справи студентами клініки, надавати по вимозі директора клініки і викладачів-кураторів звіти про поточні справи і підтримувати належний порядок в приміщенні клініки.
Студентський директор юридичної клініки призначається і звільняється з посади (за наказом) директором юридичної клініки (за погодженням викладачів-кураторів або декана факультету). Це може бути студент-юрист, який бажає займатися даною роботою, і при цьому має організаційні здібності. На нього покладається обов’язок забезпечити видання періодичного вісника юридичної клініки, надавати допомогу директору, складання звітів й іншої адміністративної роботи, надавати необхідну допомогу координатору програми і викладачам-кураторам, заміщувати координатора програми в випадку його відсутності, забезпечувати підбір та видачу нормативних актів для роботи студентів із справами з надання консультацій клієнтам та підготовці їм правових документів.
Загальне керівництво юридичною клінікою вищого навчального закладу III-IV рівня акредитації, що здійснює підготовку фахівців за напрямом «Право», здійснює його керівник - ректор (президент), начальник, директор тощо


Керівник юридичної клініки призначається на посаду рішенням керівника вищого навчального закладу III-IV рівня акредитації, що здійснює підготовку фахівців за напрямом «Право», за поданням керівника факультету, інституту, філії тощо.
Структуру та чисельність співпрацівників юридичної клініки визначає керівник вищого навчального закладу.
Консультантами юридичної клініки є студенти старших курсів, що навчаються за напрямом «Право» та надають правову допомогу під керівництвом викладачів-кураторів. Порядок і строк їх участі у роботі юридичної клініки, кількість студентів-консультантів визначається відповідним Положенням про юридичну клініку вищого навчального закладу.
Викладачі-куратори, завідувачі секторами, інші особи (адміністратор, методисти, лаборанти тощо) надають необхідну методичну і теоретичну підтримку студентам-консультантам: вирішують питання про прийнятність справи, її направлення до студента, виступають у ролі куратора за кожним зверненням, а також забезпечують теоретичну підготовку, яка є складовою програми клінічної освіти студента, здійснюють контроль за діяльністю студентів на відповідність правової допомоги вимогам законодавства і професійної етики.
Координатором юридичної клініки може бути студент-юрист старшого курсу, який спеціалізується в галузі цивільного права і має досвід роботи консультанта клініки. Він призначається на цю посаду за наказом директора клініки після узгодження його кандидатури з викладачами-кураторами, що працюють в юридичній клініці.
Функції керівника Юридичної клініки:
- Забезпечує роботу Юридичної клініки.
- Організовує облік та аналізування діяльності співробітників юридичної клініки.
- Координує роботу Юридичної клініки з роботою Інституту та організаціями-партнерами.
- Налагоджує співпрацю з органами державної влади і місцевого самоврядування, засобами масової інформації, підприємствами та організаціями.
Штатний розклад Юридичної клініки затверджується наказом директора Інституту.

1 2 3