Учет реализации готовой продукции по национальным стандартам

План

  1. Сутність та оцінка готової продукції згідно ПСБО 9. ”Запаси” та ПСБО 16. „Витрати”.
  2. Документування господарських операцій по реалізації продукції.
  3. Аналітичний та синтетичний облік реалізації готової продукції.

 

З виникненням суспільства, виникає потреба вести облік засобів праці, предметів парці, результатів від діяльності. Облік налічує багатовікову історію. З розвиненням суспільних відносин відбувається розвиток в обліці.

Господарських облік поділяється на три види:

  1. оперативно-технічний
  2. статистичний
  3. бухгалтерський.

Оперативно-технічний облік використовується з метою отримання поточної інформації про наявність і рух. Це, наприклад: облік робочого часу, який ведеться з метою визначення фактичної наявності працівників, їх відсутності на робочому місці, причини нез’явлення. Така інформація відображається в документі: „Табель обліку робочого часу”.

Статистичний облік використовує статистична звітність. Цей облік має свої прийоми і методи, наприклад: середні числа, індекси (індекс інфляції). Статистичний облік використовує всі види вимірників

Бухгалтерський облік – це сукупність регістрів і звітних форм, це передусім, стиль мислення – менталітет бухгалтерів та ділових людей, на професійні уявлення яких безумовно впливають національні особливості.

Бухгалтерський облік ведеться на кожному підприємстві, установі, організації, незалежно від форм власності, розміру підприємства, галузі діяльності.

Організовується бухгалтерський облік згідно Закону України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”.

Кожне підприємство розробляє облікову політику, яка оформляється нказом підприємства.

В цьому наказі зазначається хто відповідальний за організацію бухгалтерського обліку, за ведення бухгалтерського обліку.

Предметом бухгалтерського обліку є господарська діяльність, яка включає в себе: придбання засобів, товарів, виготовлення продукції, застосування основних засобів і запасів, реалізації готової продукції.

На кожному підприємстві здійснюють облік готової продукції.

Готова продукція продукція, яка закінчена в обробці, пройшла випробування, приймання, укомплектування згідно з умовами договорів із замовниками і відповідає технічним умовам та стандартам. Готова продукція обліковується на рахунку 26.

Завданнями обліку готової продукції та її реалізації є:

— перевірка виконання плану випуску продукції та її відвантаження;

— правильне і своєчасне оприбуткування та списання готової продукції;

— отримання відомостей про номенклатуру, кількість і вартість відвантаженої продукції;

— визначення стану розрахунків із покупцями за відвантажену продукцію;

— контроль за зберіганням готової продукції та її реалізацією;

— контроль за витратами та доходами від її реалізації.

Готова продукція обліковується за фактичною виробничою собівартістю.

Готова продукція, прийняття якої на склад оформлено накладними, обліковується за видами й сортами у натуральному та вартісному вираженні, тобто обліковується на підприємствах у місцях зберігання за окремими видами в установлених одиницях вимірювання.

Облік її на складах і в бухгалтерії організовують m аналогією до обліку матеріальних запасів у книгах або складських картках на підставі приймально-здавальних документів.

Передачу готової продукції на склад оформляють накладними, відомостями, приймальне здавальними актами або іншими первинними документами. У них зазначають: номер, дату, шифр цеху і складу, найменування продукції, її номенклатурний номер, одиниці вимірювання, кількість.

1 2

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные