Афазія

Афазія (розлад мови): загальні відомості

Афазія - гр. aphasia - повне або часткове порушення мови. Діагноз афазії ставлять при центральних порушеннях будь-яких сторін мови - назви предметів, пошуку слів, граматичної будови мови, розуміння мови. Афазію необхідно відрізняти від дизартрии і мутизма.

У переважної більшості людей центры речи розташовані в левом полушарии. Майже у 90% правшей і 60% левшей афазію викликає поразка лівої півкулі.

У деяких людей центри мови розташовані в правом полушарии, у інших  домінантність однієї з півкуль відсутня. Порушення мови при поразці правої півкулі у правшей називається перехресною афазією.

У переважної більшості людей центры речи розташовані в левом полушарии.

У деяких людей центри мови розташовані в правом полушарии, у інших домінантність однієї з півкуль відсутня. Порушення мови при поразці правої півкулі у правш називається перехресною афазією.

Для більшості афазій характерне порушення назви. Хворий не може назвати найзвичайніші предмети (олівець, годинник) і їх частини (гумка, грифель, ремінець).

Сенсорный центр речи забезпечує лексико-семантичний рівень мовної функції, а моторный центр речи - синтаксичний рівень мовної функції. Така організація дозволяє виділити основні типи афазій - з урахуванням локалізації поразки і характеру дефекту.

Класифікація афазій допомагає уточнити природу порушення і вірогідність відновлення мови. Проте "чисті" типи афазій майже не зустрічаються

Співвідношення між конкретним мовним розладом і локалізацією ураження мозку неоднозначно і повинно розглядатися в контексті всієї мовної системи.

Афазії можуть бути обумовлені як поразкою сенсорного центру або поразкою моторного центру мови, так і поразкою шляхів, що зв'язують центри мови з іншими структурами речевой системы.

Симптоматика афазії:

Комплекс порушень при афазії охоплює велику групу симптомів як мовних, так і немовних розладів. Симптоматика афазії залежить від локалізції осередку ураження, його масивності, від причини і характеру пошкодження, від віку хворого, його індивідуальних особливостей. Существуютразлічниє форми афазії, що характеризуються певною симптоматикою, але можна виділити і симптоми, характерні для афазії в цілому.

Неврологічна симптоматика:

Розлади чутливості (сенсорні порушення). У хворих з афазією часто спостерігаються розлади кінестетичної чутливості і різного виду агнозії (порушення пізнавання - зорові, слухові, тактильні і ін. ).

При поразці потиличного відділу кори може виникати зорова агнозія: при збереженні елементарної чутливості хворого не в змозі розпізнати розлад при зоровому сприйнятті, осмислити картину в цілому. Зорова агнозія може бути наочною, симультанною (хворий не здатний сприймати групу предметів, сюжет картини в цілому) і ін.

При поразці потиличної області може порушуватися орієнтація в просторі - просторова агнозія, яка часто поєднується з просторовою апраксією (хворий плутає право - ліво, вертикально -горизонтально, не може виконати які-небудь дії (наприклад, надати положення в просторі) і т. д. ). Також може спостерігатися конструктивна апраксія (хворий не може скласти фігуру з паличок).

У хворих  зорово-просторовими розладами може спостерігати пальцева і лицьова агнозія, може спостерігатися буквена агнозія.

При слуховій агнозії (поразка скроневих відділів мозку) порушується розуміння мови, а в грубих випадках хворого не дізнається добре знайомі йому звуки (голоса тварин і ін. ).

При тактильній агнозії хворі не

1 2

Схожі роботи