Артеріальний тиск і пульс

Пульс - артеріальна пальпація серцебиття. Він може бути визначений у будь-якому місці, де артерія може бути притиснута до кістки. Наприклад: на шиї (сонна артерія), на зап’ястку (променева артерія), під коліном (підколінна артерія), з внутрішньої сторони ліктя (плечова артерія), біля щиколотки (великогомілкова артерія), або безпосередньо вислуховуючи серцебиття.

Характеристики пульсу залежать від швидкості, ритму та сили пульсової хвилі. Швидкість, ритм та сила пульсової хвилі залежать від систолічного об'єму крові серця, стану серцевих клапанів, об'єму крові в системі кровообігу та від тиску у капілярах.

При кожному серцевому скороченні артерії пульсують, коли кров проштовхується через них. (Пульс — хвиля коливань, що розповсюджуються по стінкам аорти, та виникають при скороченні лівого шлуночка серця. ) Частіше за все пульс визначають намацуючи трьома пальцями біля основи кисті руки ззовні над променевою кісткою або біля основи скроневих кісток. Зазвичай пульс рахують упродовж 6 або 10 секунд та помножують відповідно на 10 та 6 (рахунок упродовж 6 секунд застосовують на висоті навантаження).

Пульс здорового нетренованого чоловіка у стані спокою — 70–75 ударів за хвилину, жінки — 75–80. При фізичному навантаженні, зміні емоційного стану, а також при пов'язаних з дефіцитом гемоглобіну в крові та інших захворюваннях частота пульсу збільшується, тому що організм людини стандартно реагує на потребу органів та тканин збільшеного кровопостачання прискоренням серцевих скорочень.

На частоту пульсу впливає також зріст (зворотня залежність — чим вище зріст, тим менша кількість серцевих скорочень у хвилину), вік (пульс немовляти у стані спокою дорівнює 120–140 ударів за хвилину, і тільки до 15 років досягає норми), стать (у чоловіків в середньому пульс дещо нижчий, ніж у жінок), натренованість організму (при постійних активних фізичних навантаженнях пульс у стані спокою зменшується)

В професійних спортсменів пульс до навантаження — 70–90 ударів за хвилину. Після — 90–100. Тренованість також впливає на пульс. У нетренованих пульс після підняття 7 кг - 100–120 ударів за хвилину. Після нетривалого бігу 120–150 ударів за хвилину. А після серйозного фізичного напруження, наприклад, бігу на велику дистанцію, сильне навантаження на м'язи і т. п. пульс може досягати 150–205 ударів за хвилину.

Характеристики пульсу:

  1. Поверхневиий - Глибокий;
  2. Швидкий - Повільний;
  3. Твердий - М'який;
  4. Ниткоподібний - Великий;
  5. Сильний - Слабкий;
  6. Частий - Зріджений;
  7. Ритмічний - Неритмічний (рівний - нерівний) та ін.

У здорової людини пульс повинен бути рівним за всіма своїми параметрами - силі, наповненням, напруженості. Нерівний пульс говорить про наявність захворювання.

Нормальна частота пульсу для різних вікових категорій:

  • Дитина після народження - 140 уд/хв;
  • Від народження до 1 року - 130 уд/хв;
  • Від 1 до 2 років - 100 уд/хв;
  • Від 3 до 7 років - 95 уд/хв;
  • Від 8 до 14 років - 80 уд/хв;
  • Середній вік - 72 уд/хв;
  • Похилий вік - 65 уд/хв;
  • При захворюванні - 120 уд/хв;
  • Незадовго до смерті - 160 уд/хв.  

Визначення променевого пульсу

Краще місце для

1 2 3 4