Автоматизация учета в аптеках и фармацевтических центрах
ПЛАН
1. Загальна характеристика системи обліку та звітності
2. Автоматизація обліку в аптеках і фармацевтичних фірмах. Комп'ютерна форма бухгалтерського обліку
3. Список літератури
Загальна характеристика системи обліку та звітності
Система обліку та звітності аптечного підприємства або фармацевтичної фірми — це кількісне відображення і якісна характеристика господарських операцій з метою контролю, аналізу, планування та прийняття управлінських рішень на засадах об'єктивної, вчасної та достовірної інформації.
Процес обліку складається з таких основних стадій: спостереження за господарськими процесами та явищами, їх вимірювання, реєстрація та групування за конкретною науково обґрунтованою системою, узагальнення, яким завершується процес обліку
Завдання обліку — обробка та відображення первинних даних про господарські операції; систематизація даних з метою отримання інформації про торговельно-господарську діяльність для управління підприємством; забезпечення збереження майна підприємства; вишукування резервів господарської діяльності, що збільшують прибуток (доход).
Вимоги, що висуваються до обліку: точність і об'єктивність облікованих показників; спільність методів обліку і зіставлення облікових показників з розрахунковими (плановими); простота, ясність і доступність інформації; економічність з точки зору витрат.
Для проведення обліку використовують такі облікові вимірники: натуральні (штуки, грами, літри); трудові (години, дні); грошові — одиниці вартості (гривні, карбованці).
Застосування натуральних вимірників особливо важливе для забезпечення контролю за збереженням матеріальних цінностей та оперативного керівництва господарською діяльністю (предметно-кількісний облік медикаментів та інших товарів).
Грошовий вимірник є узагальнюючим і дозволяє здійснювати контроль за станом та використанням матеріальних і фінансових ресурсів.
Види обліку та звітності. Система обліку та звітності в аптеках і фармацевтичних фірмах може бути подана п'ятьма видами обліку, які наведені на рис. 2
Рис. 2. 2. Схема видів подання системи обліку
Для провізорів-організаторів (менеджерів) аптек і фірм важливою є, перш за все, постановка внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, який законодавчо знаходиться в повній самостійності підприємства і найменш регламентований.
Визначення 1. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік — це система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством (ст. 1 Закону).
Керівник підприємства самостійно:
• визначає облікову політику;
• розробляє систему і форми управлінського обліку, звітності та контролю господарських операцій;
• затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків та реєстрів аналітичного обліку;
• визначає права працівників на підписання облікових документів (ст. 8, п. 5).
Підставою для записів у бухгалтерському обліку є первинні облікові документи, що надають юридичної сили даним обліку, вони мають бути оформлені згідно з нормативними документами, чинними в Україні. Первинні