БУЛЬБІВЦІ (ПЕРША УПА)
ЗМІСТ
1. Життєві університети Тараса Боровця. 2
2. Організація і діяльність "Поліської січі" в 1941 р. 8
3. Стосунки з німецькою окупаційною владою. . 20
4. Пошук компромісу з радянськими силами. 36
5. Спроби консолідації 48
1. Життєві університети Тараса Боровця
Створення військових підрозділів "Поліської січі" нерозривно пов'язане з іменем Тараса Бульби-Боровця. Для кращого розуміння діяльності цього формування коротко зупинимося на біографії отамана, його політичних та життєвих орієнтирах.
Тарас Дмитрович Боровець народився 9 березня 1908 р. в с. Бистричі Костопільського району на Рівненщині. Сім'я була багатодітною (дев'ятеро дітей) та малоземельною. У дитинстві старші діти прозвали Тараса "Бульбою" (за ніс, що був схожий на картоплину). Дитинство і юність Тараса пройшли під впливом розповідей діда Уляна про трагічну історію України, про прадіда, який виступив із Мазепою на боці Карла XII проти жорстокого Петра І. Не маючи змоги продовжувати навчання через скрутне матеріальне становище сім'ї, Тарас Боровець наполегливо займався самоосвітою, багато читав, цікавився політикою. Інтересу до політики сприяла і ситуація, що склалася на той час на Поліссі.
Внаслідок першої світової війни, революції, а пізніше — громадянської війни — поліське населення було втягнуте в коловорот політичного життя. Ці й наступні події привели до виникнення на Поліссі багатьох політичних партій, спілок, угруповань. Поглиблювала політизованість поліського суспільства і близькість до кордону
Після поразки визвольних змагань уряд УНР розпорошився по різних країнах світу. Головними центрами політичного життя стали Париж, Прага і Варшава. Колишні керівники армії УНР у 1926 р. сформували військовий штаб, міністром якого аж до самої смерті у 1940 р. був генерал В. Сальський 2. Штаб складався з трьох відділів: організаційного, розвідувального і агітаційно-пропагандистського.
Полковник Литвиненко входив до складу розвідувального відділу. Його завданням було підтримувати нелегальні зв'язки з населенням України, організовувати невеликі таємні осередки, які у потрібний момент розпочали б повстанські акції. Івану Литвиненку було також доручено встановити на території України, що входила до складу Радянського Союзу, пункти зв'язку, котрі мали стати об'єднуючими осередками всіх повстанських сил. У разі війни будь-якої з країн проти СРСР "вони мали б подбати про те, щоб ще до можливого приходу чужих військ в Україну на місцях мали б створюватись українські збройні відділи, які б взяли владу у свої руки під гаслами відновлення УНРеспубліки".
Познайомившись з Боровцем і розгледівши в ньому організаторські здібності, полковник Литвиненко залучив його до виконання своїх завдань. За дорученням полковника Тарас кілька разів нелегально перетинав кордон Радянського Союзу, де бачив організований голодомор проти українського народу. Свої враження про побачене Т. Боровець описав у