Будова, ремонт і експлуатація газорозподільчого механізму
Будова, ремонт і експлуатація газорозподільчого механізму
Механізм газорозподілу складається з таких основних деталей:
- розподільного вала;
- його привода;
- штовхачів;
- штанги;
- коромисла;
- впускних і випускних клапанів.
Залежно від розташування клапанів і розподільного вала можна виділити три типи механізмів газорозподілу:
• з нижнім розташуванням вала й клапанів (рис. 1), коли останні встановлюються в блоці циліндрів (двигуни ГАЗ-51, ГАЗ-52-04, ГАЗ-69, ЗИЛ-157, ЗИЛ-164 та ін. );
• з нижнім розташуванням вала й верхнім — клапанів (рис. 2);
• з верхнім розташуванням вала й клапанів (рис. 3), коли останні встановлюються в головці блока циліндрів (двигуни ЗИЛ-130, КамАЗ-5320, ГАЗ-4210, ВАЗ-2108 та ін. ).
У разі нижнього розташування клапанів (див. рис. 2. 10) зусилля від кулачка розподільного вала 10 передається штовхачу 9, а потім через регулювальний болт 7 з контргайкою 8 — клапану 2, головка якого відходить від сідла /. Під час роботи механізму газорозподілу стержень клапана переміщується, здійснюючи зворотно-поступальні рухи в напрямній втулці 3. На нижньому ходу втулки вільно встановлюється пружина 4, верхній торець якої впирається в картер, а нижній — у тарілку 6, закріплену на конусі стержня клапана сухариками 5. Закриваються клапани під дією пружини в міру того, як виступ кулачка виходить з-під штовхача.
Більшість сучасних двигунів мають механізм газорозподілу з верхнім розташуванням клапанів, що дає змогу зробити компактну камеру згоряння, забезпечити краще наповнення циліндрів пальною сумішшю, спростити регулювання клапанів і теплових зазорів.
У рядних двигунах із верхнім розташуванням клапа-1 в (див
Розподільні вали в разі верхнього розміщення клапанів можуть встановлюватися в блоці циліндрів — нижнє розташування (двигуни ЗИЛ-130, ЗИЛ-4331, КамАЗ-5320) або на головці блока -- верхнє розташування (однорядні двигуни автомобілів сімей ВАЗ і «Москвич»).
У механізмі газорозподілу з верхнім розташуванням розподільного вала (див. рис. 3) немає штовхачів і штанг, завдяки чому зменшуються маса й інерційні сили клапанного механізму, що дає змогу збільшити частоту обертання колінчастого вала й знизити рівень шуму під час роботи двигуна.
У двигунах автомобілів сім'ї ВАЗ із приводом на задні колеса (рис. 3, а) розподільний вал розташований в окремому картері на головці 2 блока циліндрів і обертається в підшипниках ковзання. Привод до клапанів 7, розміщених в один ряд, здійснюється безпосередньо від кулачків 4 розподільного вала через одноплечі важелі (рокери) 3. Одним кінцем одноплечий важіль