Чоловічі статеві органи

До чоловічих статевих органів відносяться: яєчка з їх оболонками, сім'явивідні протоки з насінними бульбашками, передміхурова залоза, бульбоуретральні (куперові) залози — внутрішні статеві органи; статевий член і мошонка — зовнішні статеві органи (мал. ).

Яєчка (testes) розташовані в мошонці і є овальними тілами, трохи сплющені з боку. В середньому довжина яєчка рівна 4 см, ширина — близько 3 див. У яєчку розрізняють латеральна і медіальна поверхні, передній і задній краї і верхній і нижній кінці. Ліве яєчко зазвичай опущене декілька нижче, ніж праве. У заднього краю яєчка розташовуються придаток яєчка (epididymis) і сім'яний канатик. Придаток є вузьке тіло, в якому розрізняють верхню частину — головку, середню, — тіло і нижню — хвіст.

Яєчко оточене щільною фіброзною оболонкою білуватого кольору — білковою оболонкою, лежачою безпосередньо на його паренхімі. У заднього краю вона утворює потовщення — середостіння яєчка, від якого вперед променеподібно розходяться фіброзні тяжи — перегородки яєчка, що відповідні до внутрішньої поверхні білкової оболонки і ділять яєчко на часточки. Всього часточок близько 300. Паренхіма яєчка складається із звитих і прямих насінних канальців. У звитих канальцях відбувається утворення чоловічих статевих кліток — сперміїв, прямі канальці відкриваються в мережу ходів в середостінні яєчка, звідки починається 12—15 виносячих канальців яєчка, що прямують в головку придатка. Після виходу з яєчка вони прямі, а потім звиваються і утворюють часточки придатка

Виносячі канальці відкриваються в протоку придатка яєчка, який тягнеться, згинаючись від головки до хвоста, де продовжується в сім’явиносячу протоку.

 Сім'явивідна протока ((liictus deferens) у своєму початковому відділі також робить вигини і позаду яєчка піднімається разом з судинами і нервами до зовнішнього пахового кільця у складі сім'яного канатика, проходить через паховий канал, у внутрішнього його кільця відділяється від судин яєчка, йде вниз і назад по бічній стінці тазу, покритий очеревиною. У бічної поверхні сечового міхура він загинається до дна його і у середньої лінії підходить до передміхурової залози. У нижньому відділі сім'явивідна протока розширена і утворює ампулу сім'явивідної протоки. Довжина протоки 40 – 45 див.  

Мал. . Сечостатевий апарат чоловіка (полусхематично). 1—ліва нирка; 2—кіркова речовина нирки; 3—мозкова речовина нирки; 4—ниркова балія; 5—лівий сечовід; 6—верхівка сечового міхура; 7—пузирно-пупкова зв'язка (залишок сечової протоки зародка); 8—тіло сечового міхура; 9—губчасте тіло статевого члена; 10—запале тіло статевого члена; 11—губчаста частина сечовипускального каналу; 12—головка статевого члена; 13—дольки яєчка; 14—яичко; 15—придаток яєчка; 16—сім'явивідна протока; 17— сідничий-запалий м'яз; 18— цибулини статевого члена: 19— цибулинно-губчастий м'яз; 20— бульбоурертрна залоза; 21 — перетинкова частина сечовипускального каналу: 22— передміхурова залоза; 23— насінна бульбашка; 24—ампула сім'явивідної протоки; 25—дно сечового міхура; 26—права нирка; 27— воріт нирки; 28—ниркова артерія; 29—ниркова вена.  

Стінка його складається із зовнішньої фіброзної оболонки, середні - мишечної і внутрішньою слизистою, створюючу подовжні складки.

Насінні бульбашки (vesicuiae seminаles) — парні органи, розташовані латеральний від сім'явивідних проток, між сечовим міхуром і прямою кишкою. Довжина кожної бульбашки близько 5 див. Донизу він звужується і переходить у вузьку протоку виділення, яка, з'єднуючись під гострим кутом з сім'явивідною протокою, утворює сім’явикидну протоку. Він проходить крізь товщу передміхурової залози і відкривається в

1 2 3