Чумацький Шлях
Чумацький - українська назва галактики, у якій знаходиться наша Сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.
За послідовністю Хаббла Чумацький Шлях є спіральною галактикою типу SBbc, що разом із галактикою Андромеди (M31), Галактикою Трикутника (M33) та низкою інших галактик утворюють місцеву галактичну групу (англ. Local Group). У свою чергу, місцева група входить до Надскупчення Діви (англ. Virgo Supercluster).
Першим вченим, який припустив, що Чумацький Шлях складається із віддалених зірок, був Демокрит.
Центр галактики Чумацький Шлях у інфрачервоних променях (візуально Центр галактики знаходиться у сузір'ї Стрільця)
Назва
Українці здавна мали багато назв нашої галактики. Чумацький шлях — найпоширеніша з них. Також вживається назва-росіянізм Молочний шлях.
Божа дорога — давня українська назва Чумацького Шляху. Походить від того, що цій дорозі нібито у золотій колісниці їздить пророк Ілля (християнський наступник праукраїнського й праслов'янського Перуна) й гримить, метаючи золоті стріли блискавиць у демонів Арідника, Тринрода, Триюду, Чортів, Бісів, Чугайстрів та інших.
Розміри
Основний диск Чумацького Шляху складає близько 80 000 — 100 000 світлових років у діаметрі та близько 250 000 — 300 000 у периметрі. Поза межами ядра галактики товщина Чумацького Шляху складає приблизно 1 000 світлових років
Вік
Дуже важко визначити вік, коли сформувався Чумацький Шлях, але наразі вік найдавніших зірок у цій галактиці оцінюється у 13,6 мільярдів років, що приблизно дорівнює віку Всесвіту.
Структура
Станом на 2006 рік, маса Чумацького Шляху за оцінками вчених складає близько 5,8×1011 M? і налічує від 200 до 400 мільярдів зірок.
Лише у 1980-их роках астрономи висловили припущення, що Чумацький Шлях є спіраллю із перемичкою, а не звичайною спіраллю. Це припущення було підтверджене у 2005 році Космічним телескопом імені Лаймана Спіцера, який показав, що центральна перемичка нашої галактики є більшою ніж вважалось раніше.
Чумацький Шлях у видимому світлі
За оцінками вчених, галактичний диск, що видається в різні боки у районі галактичного центру, має діаметр близько 100 000 світлових років. Згідно останніх наукових оцінок, відстань від Сонця до галактичного центру, складає 26 000 ± 1 400 світлових років, в той час як згідно попередніх оцінок наша зоря знаходилася на відстані біля 35 000 світових років від центральної перемички.
Центр галактики містить компактний об'єкт із дуже малою масою. Цей