Кольорові метали і сплави

ЗМІСТ

1.     Мідні сплави
1. 1 Властивості міді
1. 2 Загальна характеристика і класифікація мідних сплавів
2.     Сплави на основі алюмінію
2. 1 Властивості алюмінію
2. 2 Загальна характеристика і класифікація алюмінієвих сплавів
3.     Сплави на основі магнію
3. 1 Властивості магнію
3. 2 Загальна характеристика і класифікація магнієвих сплавів
4.     Титан і сплави на його основі
4. 1 Властивості титану
4. 2 Вплив легуючих елементів на структуру і властивості титанових сплавів. Особливості термічної обробки титанових сплавів
5.     Берилій і сплави на його основі
5. 1 Властивості берилія
5. 2 Берилієві сплави
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


 
1. Мідні сплави

1. 1 Властивості міді

Мідь – метал червонувато-рожевого кольору, мідь менш тугоплавка, чим залізо, але має велику щільність. Мідь володіє хорошою технологічністю. Вона прокатується в тонкі листи, стрічку. З міді отримують тонкий дріт, мідь легко полірується, добре паяється і зварюється. Мідь характеризується високою теплопровідністю і електропровідністю, пластичністю і корозійною стійкістю. Домішки спалюють всі ці властивості

Механічні властивості міді у великій мірі залежать від її стану, і в меншій від змісту домішок.
Недоліки міді: висока щільність, погана оброблюваність різанням і низька рідкотекучість.

1. 2. Загальна характеристика і класифікація мідних сплавів

Зберігаючи позитивні якості міді (висока теплопровідність і електропровідність, корозійна стійкість і ін. ), мідні сплави володіють хорошими механічними, технологічними і антифрикційними властивостями.
Для легування мідних сплавів в основному використовують елементи, розчинні в міді: Zn, Sn, Al, Si, Be, Mn, Ni. Підвищуючи міцність мідних сплавів, що легують елементи практично не знижують, а деякі з них (Zn, Sn, Al) збільшують пластичність. Висока пластичність – відмітна особливість мідних сплавів. По міцності мідні сплави поступаються сталі.
По технологічних властивостях мідні сплави підрозділяються на тих, що деформуються (оброблювані тиском); по здатності зміцнюватися за допомогою термічної обробки – на зміцнюваних і незміцнюваних термічною обробкою. По хімічному складу мідні сплави підрозділяються на дві основні групи: латунь і бронза.
Латунню називаються сплави міді з цинком. Вони бувають подвійними (прості) і багатокомпонентними (леговані).
Латунь із змістом 90% Cu і більш називаються томпаком, при 80-85% Cu – напівтомпаком. Практичне значення мають латунь, що містить до 45% Zn. Сплави з великим змістом цинку відрізняються високою крихкістю. Підвищений вміст цинку здешевлює латунь, покращує їх оброблюваність різанням, здатність прироблятися і протистояти зносу. Разом з тим зменшуються теплопровідність і електрична провідність, які складають 20-50% від характеристики міді.
Домішки підвищують твердість і знижують пластичність латуні.
Однофазна латунь в основному випускає у вигляді холодно-катанних напівфабрикатів: смуг, стрічок, дроту, листів, з яких виготовляють деталі методом глибокої витяжки (радіаторні трубки, снарядні гільзи, сильфони, трубопроводи), а також деталі, що вимагають за умовами експлуатації низьку твердість (шайби, втулки, кільця ущільнювачів і ін. ).
Зважаючи на малу пластичність при низьких температурах двофазну латунь випускають у вигляді гарячекатаного напівфабрикату: листків, труб, штампувань. З них виготовляють втулки, гайки, трійники, штуцери, струмопровідні деталі електроустаткування

1 2 3 4 5 6