Дивна війна

Зміст

Передумови

Початок війни

«Активні дії» на Західному фронті

Саарське повстання

Великобританія

План вторгнення до Франції

Окупація Данії і Норвегії

Завершення «Дивної війни»

Література


«Дивна війна» («Сидяча війна») (фр. Drole de guerre, англ. Phony War, йому. Sitzkrieg) — період Другої світової війни з 3 вересня 1939 року по 10 травня 1940 року на Західному фронті.

Вперше назва Phony War (русск. фальшива, несправжня війна) була використана американськими журналістами в 1939 році. [1] Авторство французької версії Drole de guerre (русск. жартівлива війна) належить перу французького журналіста Ролана Доржелеса. [2] Таким чином був підкреслений характер бойових дій між ворогуючими сторонами — майже повна їх відсутність, за винятком бойових дій на морі. Ворогуючі сторони вели лише бої локального значення на німецькому для франко кордоні, в основному знаходячись під захистом оборонних ліній Мажіно і Зігфріда.

Період «Дивної війни» повною мірою був використаний німецьким командуванням як стратегічна пауза. Це дозволило Німеччині успішно реалізувати Польську кампанію, операцію «Везерюбунг», а також підготувати план «Гельб».  

Передумови

Після приходу до влади Адольф Гітлер почав реалізовувати ідею по об'єднанню всіх земель з німцями, що проживають там, в єдину державу

Спираючись на військову потужність і дипломатичний тиск, в березні 1938 року Німеччина безперешкодно провела аншлюс Австрії, а в жовтні того ж року в результаті Мюнхенської угоди анексувала частину Судетськой області, яка належала Чехословакії.

21 березня 1939 року Німеччина почала вимагати від Польщі місто Данциг (сучасний Гданьськ) і відкрити «польський коридор» (створений після Першої світової війни для забезпечення виходу Польщі до Балтійського моря). Польща відмовилася виконати вимоги Німеччини. У відповідь 28 березня 1939 року Гітлер оголосив про недійсність Пакту про ненапад з Польщею (підписаний в січні 1934 року).

31 березня 1939 року прем'єр-міністр Великобританії Чемберлен від імені англійського і французького урядів заявив, що надаватиме всю можливу допомогу Польщі, якщо її безпеці буде щось загрожувати. Однобічна англійська гарантія Польщі 6 квітня була замінена попередньою двосторонньою угодою про взаємодопомогу між Англією і Польщею.

15 травня 1939 року був підписаний польсько-французький протокол, по якому французи обіцяли почати настання в течії наступних двох тижнів після мобілізації.

25 серпня 1939 року в Лондоні остаточно був оформлений і підписаний англо-польский союз у вигляді Угоди про взаємодопомогу і секретного договору.

Стаття перша англо-польского Угоди про взаємодопомогу свідчила:

Під «європейською державою», як виходило з секретного договору, малася на увазі Німеччина.

1 вересня 1939 року німецькі війська пересікли кордон з Польщею. Відповідно до домовленостей того ж дня у Франції була оголошена мобілізація.

Початок війни

3 вересня 1939 року Великобританія (у 5:00) і Франція (у 11:00) оголосили війну Німеччини. Вже пост-фактум 4 вересня було підписане польська для франко угода. Після цього посол Польщі у Франції став наполягати

1 2 3 4 5 6