Екстрена медична допомога у надзвичайних ситуаціях і катастрофах

План

Огляд потерпілого на місці події 

Реанімація та інтенсивна терапія.  

Основні методи і способи реанімації 

Основні прийоми реанімації 

Спеціалізовані прийоми.  

Шляхи введення лікарських препаратів.  

Реанімаційна допомога на етапах медичної евакуації 

Кваліфікована і спеціалізована медична допомога.  

Список літератури.  


Огляд потерпілого на місці події

Нині розроблено кілька діагностичних алгоритмів для робо­ти в зоні події з використанням тільки прийомів пальпації, пер­кусії й аускультації. Як приклад наведемо алгоритм первин­ного огляду потерпілого за методикою АВВСS (абревіатура складається з початкових букв англійських термінів, що позна­чають системи органів життєзабезпечення).

А (airway — повітроносні шляхи). Ревізія і механічне очищен­ня порожнини рота. Видаляють сторонні тіла, згустки крові, вибиті зуби тощо. Якщо потерпілий знепритомнів, язик фіксується булавкою до одягу або до шкіри в ділянці плеча, голова перебуває в положенні, за якого повітроносні шляхи найбільше розкриті.

В (breath — функція дихання). Функція дихання характери­зується такими кількісними і якісними ознаками: поверхневе, ускладнене дихання, флотуюча грудна клітка, участь у про­цесі дихання грудних і (або) черевних м’язів, частота дихання.

В (blood — кровоносні судини). Стан цілісності кровонос­них судин виявляється різними варіантами зовнішньої або внут­рішньої кровотечі.

С (circulation — серцево-судинна система). Серцево-судин­на система за наявності пульсуючої артеріальної кровотечі не досліджується. Наявність пульсу на a. radialis припускає, що артеріальний тиск вищий за 80 мм рт

ст. , відсутність — що він нижчий за цей показник. Наявність пульсу на a. carotis відповідає близько 60-80 мм рт. ст. , відсутність — нижче за 60 мм рт. ст. Досліджується стан шкіри: колір, вологість, тем­пература.

S' (sensory — органи чуття). Сенсорно-асоціативні функції (шкала Глазго).

Розплющування очей (самостійне, за словесною командою, на больове подразнення, відсутнє).

Вербальна реакція (потерпілий орієнтований і розмовляє; сплутана свідомість, розмовляє з трудом; потерпілий не орієн­тований, вимовляє окремі безглузді слова; потерпілий непри­томний, не розмовляє).

Рухова реакція (потерпілий виконує рухи за командою, ус­відомлено локалізує біль, при згинанні кінцівки повертає її у початкове положення, патологічні згинання, церебральна м’я­зова атонія).

Якщо потерпілих велика кількість, обстеження проводяться за обмеженою програмою АВВС.

У США встановлено тимчасові нормативи для обстеження потерпілих у зоні події (15-40 с) і в приймальному відділенні лікарні (2-5 хв).  

Реанімація та інтенсивна терапія

Термін «реанімація» в буквальному перекладі означає «оживлення». Однак у сучасному розумінні цей термін є на­багато ширшим — він означає не лише безпосереднє віднов­лення серцевої діяльності і дихання після його припинення (сер­цево-легенева синкопа, або клінічна смерть).

Реаніматологію можна визначити як самостійну науку про закономірності згасання життєвих функцій організму, методи їх активного відновлення і тривалої підтримки. Анестезіологія і реаніматологія тісно пов’язані між собою і мають багато то­чок зіткнення, оскільки загальне знеболювання обов’язково пе­редбачає невпинний контроль і активне керування основними функціями організму, тобто газообміном, гемодинамікою і го­меостазом.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12