Філософія українського романтизму
У другій половині ХVІІІст. державна самостійність України, яка існувала в формі автономії із конституційним правлінням на основі угод, складених українськими гетьманами із російськими царями, була ліквідована. У 1775р. була ліквідована Січ, у 1783р. був запроваджений інститут підданства. Настала так звана “доба бездержавності”. Українські землі увійшли до складу Росії та Австро-Угорщини. Це мало негативні наслідки не тільки для української економіки (бо враховувалися лише економічні інтереси Росії та Австро-Угорщини; Україна стала майже колонією), негативні наслідки не тільки для політичного життя (що не потребує пояснень), але й для розвитку української культури (русифікація освіти, церкви та ін. ). Втрачена українська державність залишила після себе ідеалізовані спогади про козаччину, славетне минуле українського народу, мрії щодо майбутнього здобуття свободи, незалежності, самостійності, роздуми про власну історію, долю українського народу.
Все це створювало ґрунт для поширення та розвитку ідей романтизму на українському терені. Взагалі, романтизм виникає в Європі наприкінці ХVІІІст. , спочатку у Німеччині, а потім поширюється на інші європейські країни. Романтизм можна вважати реакцією на Просвітництво, до раціоналізму якого він стояв в опозиції.
Розпочати вивчення теми можна з ознайомлення із творчістю Ф. та А. Шлегелей, Ф. Гарденберга (Новаліса), Ф. Шеллінга, Ф. Шлейєрмахера, Й. Гердера, Г. Лессінга, Й. Шіллера, Г. Гете та ін. , які були або засновниками романтизму, або сприяли його розвитку.
Докладний аналіз української романтичної літератури можна знайти у Д. Чижевського [див. : Чижевський Д. І. Історія української літератури (від початків до доби реалізму). - Тернопіль, 1994. - 480с
Романтики зробили наголос на духовному значенні народної культури, мови зокрема; вони сприяли розвитку філософії, виникненню наукової етнографії, новітнього мовознавства, подальшому розвитку історичної науки, а також духовному обґрунтуванню національних рухів, національного відродження України. Взагалі, романтизм започаткував розробку філософії національної