Функції науки та її інституціональні форми в суспільному житті

План

1. Історичні форми інституціональної організації науки

2. Функції науки

3. Наука і її функції в суспільстві

3. 1. Наука і технологія

3. 2. Наука і мистецтво передбачення

3. 3. Наука і цілісний розвиток людини

Список використаної літератури

 1. Історичні форми інституціональної організації науки

Поняття "Соціальний інститут" (зап. соціології, Р. Мертон) відбиває міру закріпленої того або іншого виду людської діяльності. Институциональность припускає формалізації усіх типів стосунків і перехід від неорганізованої діяльності і неформальних стосунків (угоди, переговори) до створення організованих структур, що припускають ієрархію, владне регулювання і регламент.

Мета і призначення науки як соціального інституту - виробництво і поширення наукового знання, розробка засобів і методів дослідження, відтворення учених і забезпечення виконання ними своїх соціальних функцій.

Наукова діяльність сьогодні - це спільна робота творчих колективів. Це спеціалізація не лише по окремих галузях науки або навіть окремих її проблемах, але і розподіл різних функцій в науковій діяльності

Одні учені виявляються більш схильними до висунення ідей, інші - до їх обгрунтування, треті - до їх розробки, четверті - до їх застосування, і ці їх якості багато в чому визначають їх місце в дослідницькій роботі.

Життя в науці наповнене як творчими шуканнями, так і рутинною працею. У ній учений веде боротьбу не лише з пізнаваною реальністю, але і вступає у складні відносини зі своїми колегами, з громадською думкою. Від ученого вимагається постійне підтвердження його професійності, яке здійснюється через систему як об'єктивної оцінки продуктів його праці, зокрема через публікації, так і через громадське визнання. Діяльність ученого стимулюється і оцінюється не лише оплатою праці, але і різного роду мірами, званнями, нагородами.

Життя в науці - це постійна боротьба різних думок, напрямів, боротьба за визнання робіт, ідей ученого, а через саму специфіку науки це і боротьба за пріоритет в отриманому результаті. Відомо, як непросто затверджувалися в науці навіть такі фундаментальні наукові теорії, як теорія відносності, квантова механіка, генетика, теорія еволюції, структурна лінгвістика.

Історичний розвиток інституціональних форм наукової діяльності. Способи організації і взаємодії учених мінялися упродовж усього історичного розвитку науки.

У античності наукові знання розчинялися в системах натурфілософів, в Середньовіччя - в практиці алхіміків, змішувалися або з релігійними, або з філософськими переконаннями.

Виникнення науки як соціального інституту зв'язують з кардинальними змінами в громадському строї, зокрема з епохою буржуазних революцій, яка дала потужний поштовх розвитку промисловості, торгівлі, будівництву і так далі

Наука як соц. інститут виникла в Західній Європі в XVI - XVII ст. у зв'язку з необхідністю обслуговувати капіталістичне виробництво, що народжується, і претендувала на певну автономію. У системі громадського розподілу праці вона повинна була відповідати за виробництво теоретичного знання. Наука як соц. інститут включала не лише систему знань і наукову діяльність, але і систему стосунків в науці, наукові установи і організації.

Важливою передумовою становлення науки як соціального інституту являється наявність систематичного

1 2 3 4 5 6 7

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні