Генетично модифіковані організми

План

Генетично модифіковані продукти: презумпція винності?    

"Якщо все назвати своїми іменами. . . "       

Тернистий шлях "забороненого плоду"    

Чого боїмося. . .     

. . . І як рятуємося?  

Висновок     

 

Генетично модифіковані продукти: презумпція винності?

Про "генетично модифіковану" їжу нині говорять багато і охоче - говорять політики і держчиновники, фахівці в області біотехнології, медицини і екології, представники духівництва, діячі культури і мистецтва. . . "Їстівні" плоди генної інженерії регулярно, довго і "з апетитом" мусируються практично всіма засобами масової інформації. Інформаційний потік, що обрушується на сучасного споживача, "іскристий" спеціальними термінами на зразок "генетично модифікованих джерел" і "трансгенних продуктів" (а також декілька пафосними визначеннями ніби "їжі 3-го тисячоліття" і "їжі Франкенштейна"), досить значний, але наділі. . . не особливо корисний

Дуже вже багато емоцій містить нинішнє інформування обивателя про достоїнства і недоліки генетично модифікованих продуктів харчування - і дуже мало безпристрасні факти. Фактів, знання яких дозволить відвідувачеві супермаркету, що побачив на упаковці відповідного для своєї "продовольчої корзини" продукту напис "містить модифікований крохмаль" зробити покупку або відмовитися від такої без болісного гамлетівського "бути або не бути", хвацького рідного "була, - не була!" і безкомпромісного "не вірю!" а ля Станіславський. І тому є сенс ці факти пошукати.

"Якщо все назвати своїми іменами. . . "

Для того, щоб краще орієнтуватися в потоці суперечливої інформації про "генетично модифіковані" продукти харчування, потенційному їх покупцеві не перешкодить обзавестися "шапковим" знайомством з деякими біотехнологічними термінами - інакше вищезазначений потік легко і невимушено перетвориться на справжнісінький потоп. У якому безповоротно згине дійсна картина речей.

Сьогодні для характеристики "проблеми Франкенфуд" ЗМІ широко використовують терміни "генетично модифіковані джерела" (скорочено - ГМІ), "генетично модифіковані організми" (ГМО) і "трансгенні рослини/тварини". Причому нерідко між цими термінами простежується отакий знак рівності - що, взагалі-то, невірно. Трансгенні організми завжди є генетично модифікованими - це факт. А ось те, що генетично модифіковані організми завжди є трансгенними - зовсім не факт.

Річ у тому, що генетично модифікувати початковий геном (набір генетичного матеріалу, що міститься в клітках живого організму) будь-якого організму можна по-різному - можна, наприклад, штучно упровадити в нього чужорідну генетичну інформацію. А можна - просто штучно "вимкнути" або "підсилити" деякі гены1 початкового генома (як це відбувається в ході звичайного, передбаченого природою, мутаційного процесу, з результатами якого давно і цілком законно працюють селекціонери). У останньому випадку біотехнологи не використовують тих, що містять "чужу" ДНК специфічних генно-інженерних конструкцій, здатних активно вбудовуватися в геном початкового організму, - адже саме цими самими конструкціями супротивники "Франкенфуд" найчастіше і "лякають" споживача.

Таким чином, трансгенними є організми, в геном яких вбудована додаткова ділянка ДНК, а генетично модифікованими - трансгенні організми, а також організми, деякі власні гени яких "вимкнені" або "посилені".

1Ген - ділянка ДНК, структурна і функціональна одиниця спадковості, контролююча утворення якої-небудь ознаки.

Окрім трансгенних організмів і штучно створюваних генетиками мутантів до категорії генетично

1 2 3 4