Гострі шлунково-кишкові захворювання молодняку раннього віку та їх профілактика

Гострі шлунково-кишкові захворювання молодняку раннього віку та їх профілактика 

Сучасні досягнення мікробіології, епізоотології, імунології і паразитології свідчать про те, що незаразні хвороби і диспепс токсичної форми можуть спричинити ендогенний дисбактеріоз та інфекційні хвороби: ешеріхіоз, сальмонельоз, анаеробну ентеротоксемію, стрептококоз, кандидамікоз, розвиток рота -, корона — і парвовірусної інфекції з ознаками діареї.  

Ендогенний дисбактеріоз характеризується зміною співвідношення між окремими групами мікроорганізмів: замість корисних молочнокислих, грампозитивних бактерій (лактобактерії, ацидофільні, ентерококи, біфідобактерії та ін. ) збільшується кількість гнильних бактерій — грамнегативних ешеріхій, вульгарного протею, анаеробів, синьогнійної палички, дріжджоподібних та інших представників умовно-патогенної мікрофлори. При дисбактеріозі насамперед зменшується кількість лактобактерій, біфідобактерій та аеробних спороутворюючих бактерій, які характеризуються високою антагоністичною активністю щодо патогенної і гнильної мікрофлори, здатністю створювати у кишечнику кисле середовище, накопичувати ферменти, синтезувати амінокислоти, вітаміни та інші корисні для організму біологічно активні речовини. На місці локалізації корисної мікрофлори в тонкому і в товстому кишечнику заселяються нерідко умовно-патогенними чи патогенними мікроорганізмами. Останні вступають у нові незвичні асоціації, особливо часто з рота-, корона- і парвовірусами та найпростішими — криптоспоридіями.  

Зазначені інфекційні хвороби відзначаються певною стаціонарністю, перебігом у формі ензоотії, в результаті пасажування через сприйнятливий організм тварин, вірулентність умовно-патогенних мікроорганізмів зростає.  

Ешеріхіоз (колібактеріоз, білий пронос) — найрозповсюдженіша інфекційна хвороба молодняку раннього віку, переважно молозивного періоду, перебіг якої супроводжується профузний проносом, важкою інтоксикацією та зневодненням організму. На сьогодні відомо більше 250 сероваріантів ешеріхій, проте патогенними є ентеротоксигенні ешеріхії із специфічними адгезивними антигенами К99, К88, 987Р, F41, Att 25 та ін. (Головко А. М. , 1996). Патогенну дію на організм справляють термолабільні і термостабільні токсини, некротоксин, гемолізин, фібринолізин.  

Термолабільний ентеротоксин зв’язується з гангліозидами GM1, розташованими на внутрішньому боці плазматичної мембрани еритроцита, що призводить до гіперсекреції клітинами крипт кишечника ізотонічної рідини з високим вмістом у ній іонів натрію, бікарбонату і хлору та пригніченням їх реабсорбції в кишечнику

Це спричиняє діарею, порушення водно-сольового і кислотно-лужного балансу. Зв’язавшись через рецептор з ентероцитами, термостабільний ентеротоксин активує гунілатциклазу, що обумовлює надмірне виділення рідини у просвіт кишечника і у тварин усугубляє діарею.  

Септичні форми E. coli здатні проникати в кров’яне русло макроорганізму і навіть у головний мозок та спричиняти бактеріємію або сепсис незалежно від стану здоров’я тварин. Основним фактором вірулентності септичних ешеріхій є термостабільний ендотоксин, який пригнічує фагоцитиоз, спричиняє запальні процеси, сильний токсикоз, зниження температури тіла, ослаблення серцевої діяльності, діарею.  

Найчастіше ешеріхіоз проявляється в ентеротоксичній формі у телят віком 1-3 дні, інколи уражаючи до 80 % тварин, у старшому віці — як змішана форма інфекції(Зароза В. Г. , 1995).  

Серед інших захворювань, викликаних бактеріальними інфекціями у ранньому віці тварин нерідко діагностують анаеробну ентеротоксемію. Хвороба супроводжується кривавим проносом, характеризується короткочасним підвищенням температури тіла і високою летальністю. Загибель настає на 2-3-й день. Збудником хвороби є патогенні серотипи Cl. perfringens, яких поділяють на 6 типів: А, В, С, Д, Е, F. Морфологічно вони ідентичні, але різні за антигенними властивостями, що зумовлює специфіку клінічного прояву хвороби.  

Крім зазначених, новонароджений молодняк може мати хвороби із симптомами діареї за наявності в господарствах таких специфічних інфекцій, як сальмонельоз,

1 2 3 4 5 6

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні