Гречка

Імперія:    Ядерні (Eukaryota)

Царство:   Зелені рослини (Viridiplantae)

Відділ:      Streptophyta

-        Судинні (Tracheophyta)

-        Насінні (Spermatophyta)

-        Покритонасінні (Magnoliophyta)

-        Еудікоти (Eudicots)

Порядок:  Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)

Родина:     Гречкові (Polygonaceae)

Рід:  Гречка (Fagopyrum) 

Гречка посівна - Fagopyrum sagittatum Libib. (F. esculentum Moench)

Сем. гречані - Polygonaceae

 Інші назви: чорний рис, чорна пшениця

         Ботанічна характеристика.

Однорічна трав'яниста рослина. Стебло прямої, гіллясте, заввишки 10-60 см, ребристе, найчастіше червонуватий або фіолетовий. Листя завдовжки 1,7-6,5 см, трикутно-серцеподібні, на верхівці загострені, при підставі з округлими або загостреними нижніми лопатями, голі, жовто-зелені, нижні - довго черешкові, верхні, - майже сидячі. Квітки обох статей, в кистях, на довгих пазухах цвітоносах, на верхівці стебла утворюють щитовидне суцвіття з сильним ароматом. Оцвітина рожева або біла, п'ятироздільна, долі його довжиною 3-4,5 мм, яйцевидні. Тичинок 8, з них 5 утворюють зовнішній круг, а 3 складають внутрішній круг. Товкач з 3 стовпчиками і 3 рильцями. Плід - горішок, гостротрехгранний, односім'яний, завдовжки 5-7 мм, яйцевидний, коричневий. Квітне в червні-липні, плоди дозрівають в серпні-вересні.

         Поширення.

         У дикому вигляді гречка не зустрічається. Вважається, що відбувається вона з Північної Індії, де була окультурена в древні століття.

         Місце проживання.

         Обробляється як круп'яна культура майже по всьому світу, у тому числі на великих площах в Росії.

         Заготівка

         З медичною метою заготовлюють листя, квітки і насіння гречки.

         Хімічний склад.

         Гречка містить досить багато добре засвоєних білків (6-12%), вуглеводів (крохмалю - до 87%), жирів, органічних кислот (лимонна, яблучна, щавлева), а також вітамінів (вітаміни B1, B2, Р, РР, фолиева кислота, каротин). З мінеральних речовин - солі заліза, фосфору, кальцію, міді, йоду. У квітучих втечах гречки міститься до 2,5% рутина.

         Зберігання.

         У сухому місці.

         Лікарські засоби.

         Настій квіток, насіння (гречана крупа), листя. Рутинів.

         Вживання.

         Гречка належить до кращих медоносних рослин. З її листя отримують рутинів (вітамін Р), який застосовується як лікувальний засіб при крихкості кровоносних судин, склерозі, гіпертонії, плевриті, скарлатині, корі, висипному тифі, цукровому діабеті, променевій хворобі і деяких інших захворюваннях. Фолієва кислота, що міститься в гречці, стимулює кровотворення.

         У народній медицині чай з квіток і листя гречки рекомендують як профілактичний лікувальний засіб при атересклерозі, особливо якщо це захворювання поєднується з підвищеним кров'яним тиском.

 Настій квіток гречки п'ють при кашлі, склерозі кровоносних судин. Для цього десертну ложку квіток заварюють 0,5 л окропу, наполягають 2 години в закритій судині, проціджують. Приймають по 0,25-0,5 стакана 3-4 рази в день.

 Свіже розім'яте листя накладає на нариви і гнійні рани товстим шаром.

1 2

Схожі роботи