Характеристика промислових морських тварин та їх значення

Характеристика промислових морських тварин та їх значення

Промислові риби

Приблизно 20 тис. видів риб населяють води нашої планети. З них близько однієї десятої частки складають промислові риби. Вони дають багато цінних продуктів: їжу, ліки, корм для домашніх тварин, добрива для полів, технічні жири та сировину для легкої промисловості. Розрізняють прісноводних, прохідних і морських промислових риб.

Власне морські риби дають понад 87% світового улову. Найважливіші з них в північних морях – морські оселедці, тріскові, камбалові, морські окуні, а в помірних і теплих морях – тепловодного види оселедцевих риб, анчоусові, скумбрієві, ставридові, Горбильові і сайрові риби.

Серед морських риб розрізняють пелагічні, тобто живуть у верхніх шарах і у поверхні моря (наприклад, оселедець і скумбрія), придонних і донних риб, що мешкають в придонних водах або на дні (наприклад, тріска і камбала). У північних морях Атлантичного і Тихого океанів найважливіші морські промислові риби – це оселедець, тріска, камбала, морський окунь.

Оселедець – типова пелагічна риба, з синьо-фіолетовою спинкою і сріблястими боками і черевцем. Харчується вона планктоном. Атлантична і тихоокеанська оселедця дуже схожі зовні, але біологія їх абсолютно різна. Атлантична оселедець зимує і відгодовується далеко від берегів, у відкритому океані над великими глибинами між Шпіцбергеном, Ісландією та Норвегією. Звідти вона йде до прибережних обмілинах уздовж берегів Норвегії та відкладає ікру на піщане дно на глибині від декількох десятків метрів до 200 м. А тихоокеанська оселедець не йде далеко в океан і ікру відкладає на водорості у самого берега на глибині від 0,5 до 15 м. Атлантичний оселедець – одна з найважливіших промислових риб світу – дає величезний улов: до 4 млн. т в рік

Людина почав ловити її давно, 6-7 тис. років тому.

Тріска – придонна хижа риба, буро-зелена, плямиста. Подібно атлантичної і тихоокеанської оселедця, атлантична і тихоокеанська тріска дуже схожі за зовнішнім виглядом, але зовсім різні за способом життя. Атлантична тріска відгодовується у відкритому морі, далеко від берегів. Відгодувався протягом літа в Баренцевому морі рибою і рачками, тріска йде великими зграями на захід, до берегів Норвегії. Тут тріска метає прозору ікру (одна самка викидає до 9 млн. ікринок). Ікринки спливають до поверхні і підхоплюються Північноатлантичною течією, несучим їх на північ і на схід. В цей час в ікринки розвиваються зародки, викльовуються і ростуть личинки.

Лов атлантичної тріски, як і оселедця, здавна один з найважливіших рибних промислів світу. Біля острова, Ньюфаундленд під час лову тріски зустрічаються рибалки багатьох країн Америки та Європи. У тихоокеанської тріски ікра донна, прилипає до піщинок дна; годується вона більше донними тваринами, не здійснює далеких мандрів від місць відгодівлі до місць розмноження. Улов тихоокеанської тріски в 20-30 разів менше, ніж атлантичної.

М’ясо тріски нежирне (менше 1% жиру), весь жир накопичується в печінці. Жир цей багатий вітаміном А, необхідним для росту тварин. Медичний риб’ячий жир, який дають дітям і додають в корм курчатам і хутровим звірам, і є жир з тріскової печінки.

Чимале значення для рибальства в північних морях мають камбалові

1 2 3 4 5 6

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні