Характеристика сучасних форм обліку

Характеристика сучасних форм обліку

В умовах ринкової економіки основним завданням будь-якого об’єкта господарювання (підприємства, організації, установи) є випуск продукції або надання послуг з метою отримання прибутку. Процес управління таким об’єктом унаочнює схема, наведена на рис. 1. 1.  

Рис. 1. 1. Схема процесу управління суб’єктом господарювання

Як бачимо, цей процес є багаторівневим. Він потребує оперативного коригування початкового плану дій залежно від проміжного або кінцевого результату. Досягнутий же результат визначається шляхом реалізації функцій обліку та контролю. Не випадково, згідно з чинним законодавством України всі об’єкти управління незалежно від форм власності, виду діяльності, масштабності повинні забезпечити ведення обліку, а також подання у відповідні органи фінансової та статистичної звітності. На практиці це означає, що для будь-якого об’єкта, де здійснюється управління, функція обліку є обов’язковою.

По суті, облік — це процес, який складається з операцій нагляду, вимірювання та реєстрації фактів, процесів, діяння природи або суспільного життя. Нагляд зводиться до визначення змістової характеристики об’єкта обліку, яку необхідно обчислити, тобто до визначення предметної суті об’єкта обліку. Вимірювання — це відображення об’єкта обліку у певних одиницях вимірювання (натуральних, трудових, вартісних тощо). Реєстрація — це фіксація даних про предметну суть (властивості) об’єкта обліку.

Якщо облік здійснюється на об’єктах господарського характеру, то він називається господарським

Отже, господарський облік це нагляд, вимірювання та реєстрація господарських фактів, які є дійсними явищами (споруди, машини, товари і т. ін. ) чи дійсними процесами (купівля, продаж, виготовлення продукції) господарювання.

Господарський облік класифікується за різними ознаками. Так, за видами розрізняють оперативний, бухгалтерський та статистичний облік; за змістом — синтетичний та аналітичний облік; за характером — фінансовий та управлінський облік. Кожному виду господарського обліку притаманні свої завдання. Розглянемо їх.

Інформаційні потреби щогодинного, щозмінного та щодобового управління забезпечуються оперативним обліком і контролем. До них вдаються, коли виникає потреба в гнучкому чи постійному маневруванні, а також в оцінюванні процесу господарювання. Якщо ж необхідно отримати економічні показники, які характеризують закономірності та тенденції розвитку господарства, застосовується статистичний облік. Для отримання узагальнених економічних показників за звітний період і визначення на їх основі результатів господарської діяльності здійснюють бухгалтерський облік. Його основними ознаками є:

  • юридична доказовість;
  • безперервність;
  • вартісне вимірювання;
  • подвійне відображення стану і змісту господарських процесів — шляхом документування та використання балансового методу.

Згідно з міжнародними стандартами бухгалтерський облік за характером поділяється на фінансовий та управлінський.

Фінансовий облік призначено для формування вартісних показників господарювання, необхідних для підтримування зовніш­ніх зв’язків. Його повинні вести підприємства, установи, організації всіх форм власності, розмірів, видів діяльності тощо. Основними задачами фінансового обліку є:

  • повне і безперервне відображення на носіях даних усіх без винятку господарських операцій, що здійснювалися на об’єкті протягом звітного періоду;
  • складання встановленої органами державного управління фінансової та статистичної звітності.

Порядок ведення фінансового обліку та склад звітності регулюються державою, стандартами та керівними документами різних рівнів, економічні показники, які формуються в процесі здійснення фінансового обліку, є відкритими.

Управлінський облік здійснюється для забезпечення внутріш­ніх потреб суб’єктів

1 2 3

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні