Хозарський каганат

План

Вступ. 3

Утворення та посилення політичної могутності Хозарського Каганату в VII-VIIIст. 4

Хозарський Каганат II половини VIII-X століть. 12

Висновки. 22


Вступ

У світовій історичній науці протягом століть недостатньо уваги приділялось такому унікальному явищу, як існування народу, який на межі Європи і Азії, тобто між християнським і мусульманським світом, утворив Хозарський каганат.

Походження хозарського народу ще дотепер є питанням дискусійним, остаточно не вирішеним. Досконало не встановлено і етнографічну приналежність хозар. Суперечливими є думки і щодо місця розташування давніх політичних центрів цієї країни. Існують величезні розбіжності між науковцями щодо трактування окремих подій в історії Хозарського каганату, так і всієї політичної історії назагал. Складається враження, що до Другої Світової Війни у радянській, як і у світовій, історичній науці цим питанням ніхто не цікавиться. Лише в 60-і роки бачимо зацікавлення та активне дослідження історії Хозарського каганату радянським вченими.

Одним з перших дослідників, який серйозно зайнявся вивченням історії Хозарії і вніс великий вклад в її вивчення, був Артамонов М. І. . Він у своїй монографії "Історія Хозарів", виданій у Ленінграді в 1962 році, найбільш повно описує цю сторінку світової історії. Книга і до сьогодні залишається неперевершеною працею, яка всебічно висвітлює історію Хозарського каганату, і невраховуючи окремих невеликих зауважень, схвально признається всіма науковцями.

Однодумець Артамонова в багатьох питаннях Гумільов Л. Н. поставив собі за мету дослідити історію кочівників Великого Євразійського Степу середніх віків і тому широко зачіпає Хозарський каганат. Цій проблемі він присв`ячує працю "Відкритя Хозарії" (видана в 1966 р. ), а також обширно висвітлює її в працях "Стародавня Русь і Великий Степ" (1989 р. ),"Стародавні Тюрки" (1967 р. ).

Історії кочівників присвячені й не одна праця Плетньової С. А. , зокрема "Хозари" (1986р. ), де стисло висвітлюється їхня історія. А також такі праці, як "Від кочувань до міст","На слов`яно-хозарському прикордонні" та інші. В 1983 році появилась праця Магомедова М. Г. "Утворення Хозарського каганату", яка, підсумовуючи данні багаторічних археологічних досліджень, допомагає розібратись в багатьох питаннях щодо часів утворення Хозарського каганату.

 Утворення та посилення політичної могутності Хозарського Каганату в VII-VIIIст

Перші згадки про хозарів є у візантійських і перських джерелах за IVст. , а у вірменських джерелах є згадки про хозарів ще в ІІІ ст. , зокрема Мойсей Хоренський в своїй "Історії Вірменії" між 193 р. і 213 р. говорить: ". . . натовпи хозарів і басилів (берсилів), з`єднавшись пройшли через ворота Джора (Дебрентський прохід). . . , перейшли Куру і розсипались на цій стороні", що, на думку більшості дослідників, є анахронізмом пізнішого автора. (Артамонов М. И. История хазар. - Ленинград, 1962. - С. 115. )

Існує велика плутанина в джерелах, щодо назв племен. Існує невизначеність щодо етнографічного походження хозарів. Візантійські і арабські джерела називають їх тюрками, самі ж хозари вважали себе спорідненими з уграми, аварами, гузами, барсилами, оногорами, болгарами, савірами. На думку Магомедова М. Г. барсили - частина болгар. Характерні наконечники стріл та інші археологічні дані дають змогу зачисляти хозарів до народів із сильними зв’язками з тюрками. (Магомедов М. Г. Образование Хазарского каганата. - М, 1983. ) За лінгвістичними дослідженнями хозари є західнотюркомовним народом, найбільш близький з болгарами. Артамонов М. І. говорить, що болгари переселилися в Середню Європу в кінці V - на

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Схожі роботи