Винаходи у Німеччині

ВИНАХОДИ У НІМЕЧЧИНІ

Стовбурові клітини зі шкіри

 

У всі часи люди замислювалися про збереження здоров'я, кожна епоха була ознаменована пошуком універсальних ліків, і сьогодні вчені продовжують трудитися над цим нелегким завданням. Останнім часом сучасні біотехнології дозволили створити принципово нові препарати на основі ембріональних стовбурових клітин, що буквально розділило громадськість на два протиборчі табори. З етичних міркувань в Німеччині, Росії та інших країнах світу заборонена «ембріональна» терапія на основі препаратів з абортивного матеріалу, яка, до того ж, підвищує ризик розвитку раку після підсадки чужорідних клітин.

На щастя, в людському організмі стовбурові клітини присутні буквально в кожному виді тканин, це і було використано німецькими фахівцями при виборі нового напрямку роботи. Одночасно дві незалежні групи вчених: одна з Боннського дослідницького центру "Життя і мозок" під керівництвом Франка Еденхофер, інша - колектив на чолі з Хансом Шелер з інституту Макса Планка (Max-Planck-Institut) у Мюнстері, опублікували сенсаційні дані про те, що стовбурові клітини можна «добути» і виростити в необхідній кількості з сполучної тканини, наприклад зі шкіри, а це означає, що отримання нових препаратів вже не буде зачіпати закони моралі, і більшість смертельно хворих пацієнтів нарешті отримають надію на одужання. У цьому випадку в якості вихідного матеріалу можуть бути використані тканини самого пацієнта, що зробить препарат універсальним саме для цієї людини.

Говорячи простою мовою, сполучна тканина разом з генами хворого витримується в живильному середовищі при певній температурі кілька тижнів. Як кажуть, «все геніальне - просто», і існувало раніше думка, що «зі шкіри може вирости тільки шкіра», насправді виявилося помилковим! Не за горами час, коли в лабораторних умовах буде можливим відтворити тканини будь-якого органу. Це блискуче довели вчені Німеччини, і тепер їм належить виконати колосальну роботу з удосконалення новітньої технології

 Міст з підігрівом

Ідея обігріву дорожнього полотна давно займала розуми вчених, адже обмерзання доріг у холодну пору року в умовах підвищеної вологості стає чи не головним фактором збільшення кількості аварійних ситуацій. У німецькому місті Беркентіне на початку січня 2009 року розпочалася реалізація проекту реконструкції мосту через судноплавний канал «Ельба-Любек» (земля Шлезвіг-Гольштейн), в рамках якого планувалося випробувати принципово нову систему захисту дорожнього покриття від обмерзання. Менш ніж за рік будівельники Германіісдалі в експлуатацію першу в світі дорогу через міст з геотермальним обігрівом. Ця новаторська ідея отримала втілення завдяки вченим Нойбібергского Університету Бундесверу. В основі винаходу лежить використання теплової енергії земних надр: при температурі повітря від - 4 ° С і нижче, автоматично з глибини 80 метрів починається подача води (11 ° С), яка проходить через спіральні нагрівальні елементи, розташовані всередині дорожнього полотна.

Влітку вся система переводиться в реверсивний режим. Треба сказати, що до цього в деяких країнах були випробувані подібні проекти, але з використанням електричної енергії, що робило їх надзвичайно дорогими і нерентабельними. Нова розробка німецьких учених, на думку федерального міністра транспорту Петера Рамзауера, забезпечить підвищення безпеки руху, і можливість подальшого просування в Німеччині аналогічних проектів. Реконструкція моста обійшлася федеральному бюджету в 1 мільйон євро при загальній проектної

1 2