Київська школа гри на гітарі
Київська школа гри на гітарі
Суперечливо складалася доля гітари в системі спеціальної музичної освіти як у Росії, так і в Україні. Ще 1863 року М. Д. Соколовський, родом з України, здійснив спробу відкрити клас гітари у Петербурзькій консерваторії, але її перший ректор А. Р. Рубінштейн, учасник його концертів і свідок успіхів гітари на найбільших європейських сценах, у проханні відмовив. Цей маловідомий, замовчуваний і дуже прикрий історичний факт багато в чому визначив подальший розвиток вітчизняного гітарного мистецтва, спрямував його «обхідними шляхами», прирік на безпідставне цькування семиструнниками і на багатолітню боротьбу за елементарне виживання. Однак в Україні це не набуло такої гостроти з кількох причин: по-перше, не було такого впливового семиструнного лобі, як у Росії, по-друге, більшим був вплив західноєвропейських культурних цінностей.
Нинішня станція метро «Хрещатик» побудована на фундаментах найбільшого на той час у Європі музичного магазину фірми Л. Ідзіковського, підірваного 1941 року кадебістською групою І. Кудрі. Цей магазин був третім у Росії за обсягами продажу, після магазинів І. Юргенсона і П. Гутхейля. Тут можна було придбати чи замовити музичні інструменти і ноти будь-якої фірми світу. Власник закладу був пристрасним шанувальником гітари, пристойно володів нею, а також мав дружні і творчо-комерційні відносини з багатьма європейськими знаменитостями. За свідченням тогочасної преси, у музичному салоні магазину регулярно відбувалися камерні концерти і літературні вечори, на яких гітаристи (місцеві і гастролери) були частими гостями й активними їх учасниками.
У той час новій владі, з її намаганнями усе реформувати й реорганізовувати, було не до культури, а тим більше - не до гітари. Однак тріумфальні концерти А
Результати не забарилися: уже 1939 року на Першому всесоюзному огляді-конкурсі виконавців на народних інструментах у Москві чимало його вихованців стали переможцями і лауреатами. Серед них звання дипломанта здобув гітарист К. Смага, переможцем у номінації «Домра» став Г. Казаков, який добре володів гітарою і викладав її у Львівській консерваторії (1960-1990). Наступного, 1940 року, студентами Київської консерваторії у класі гітари стали й перші гітаристи - К. Смага та М. Прокопенко. Саме цей рік можна вважати початком професійної вищої освіти гітаристів у колишньому СРСР. Велика вітчизняна війна внесла свої корективи, і лише 1944 року, після повернення з евакуації, до цього класу вступив Я. Г. Пухальський.
Слід відзначити, що саме під час евакуації (оркестровий народний факультет - до Свердловська,